3/12/15

oxyroN2.670

8η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup

Μπεσίκτας - ΠΑΟΚ  -73-75

Για την 8η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Κωνσταντινούπολη στην παράταση, την Μπεσίκτας με 75-73... Μεγάλο παιχνίδι ο Χάτσερ!!!
Στην πόλη που γεννήθηκε πριν 89 χρόνια, ο Δικέφαλος άνοιξε σήμερα τα φτερά του και πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Μπεσίκτας στην παράταση με 73-75, έχοντας στη σύνθεσή του έναν εξωπραγματικό Χάτσερ που έκανε πράγματα και θαύματα! Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11/12 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ και ένα απίθανο ranking (35!!!).

Σούλης Μαρκόπουλος:
«Γνωρίζαμε ότι θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Είχαμε ηττηθεί στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδό μας και με μεγάλη διαφορά και έπρεπε να δουλέψουμε οπωσδήποτε σε ορισμένα πράγματα που μας πόνεσαν στο πρώτο παιχνίδι. Αν και ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, παίζοντας καλή άμυνα, δεν είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση και τους δώσαμε το δικαίωμα να πάρουν μία διαφορά και να γίνουν φαβορί για το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε τον ρυθμό, περιορίσαμε τον Wolters που είχε 14 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά δεν συνέχεια το ίδιο και μετά. Μπήκαμε πλέον στο παιχνίδι και έτσι όπως ο αγώνας, πιστεύω ότι έπρεπε να είχαμε κερδίσει στην κανονική διάρκεια του αγώνα, εάν ήμασταν περισσότερο προσεκτικοί στην άμυνα, όπου τους επιτρέψαμε να κάνουν τρίποντο και να ισοφαρίσουν. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και τη νίκη».

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62, 73-75 (παράταση)

Μπεσίκτας: Μέρφι 14 (3), Χάμιλτον 9 (1), Ακιόλ 12 (2), Γουόλτερς 16, Γκιουλέρ 2, Ντάρντεν 11, Σενλι 1, Ελονου 8

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 32 (3), Τέπιτς, Βασιλειάδης 10 (2), Ντούβνιακ 4 (1), Κακαρούδης, Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 9, Μάρκοβιτς 7, Δέδας 5 (1)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.23

Ποδόσφαιρο Γυναικών Νοκ-Αουτ Προημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδος  ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - Γήπεδο Νέων Επιβατών Τετάρτη 24 Απριλίου και ώρα 16:00