27/4/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.206

Χάντμπολ Γυναικών Δεύτερος Ημιτελικός

ΑΕΣΧ ΠυλαίαςΠΑΟΚ - 29-28

Για τον δεύτερο ημιτελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco αντιμετώπισε ως τυπικά φιλοξενούμενος τον ΑΕΣΧ Πυλαίας το μεσημέρι της Κυριακής 29 Απριλίου, γνωρίζοντας την ήττα με 29-28.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, 6-6, ωστόσο στη συνέχεια οι αντίπαλες πήραν ένα προβάδισμα, 9-7, το οποίο αύξησαν στην συνέχεια, 13-9. Η κακή αμυντική παρουσία των παικτριών του ΠΑΟΚ mαteco, είχε ως συνέπεια την αύξηση της διαφοράς, με το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο να είναι 15-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το πολύ καλό πρώτο τέταρτο των «ασπρόμαυρων» είχε ως αποτέλεσμα την μείωση την διαφοράς, 22-21. Έχοντας το μομέντουμ υπέρ τους, οι παίκτριες του Δικεφάλου πήραν προβάδισμα, 24-26, το οποίο διατήρησαν, 25-27. Σ' εκείνο το σημείο, ένα 3-0 των αντιπάλων γύρισε το σκορ, 28-27, ένα σερί το οποίο ήρθε από επιπόλαια λάθη των «ασπρόμαυρων». Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, ενώ παράλληλα δέχτηκε γκολ, 29-27. Δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ mαteco μείωσε, 29-28, ωστόσο έχοντας ως αντίπαλο και τον χρόνο, δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με το σκορ να διατηρείται στο 29-28 ως το τέλος.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί την Τετάρτη 8 Μαΐου, με το νικητή να παίρνει την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Χάντμπολ Ανδρών Πρώτος Ημιτελικός

Αεκ - ΠΑΟΚ - 31-23

Για τον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, το απόγευμα του Σαββάτου 27 Απριλίου, γνωρίζοντας την ήττα με 31-23.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, 4-4. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν βρήκαν σωστή αντιμετώπιση στην άμυνα, όσον αφορά την περιφέρεια των γηπεδούχων, επιτρέποντας σε αυτούς να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 10-7, το οποίο διατηρήθηκε, 13-9. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 16-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» έψαξαν σερί, το οποίο θα μείωνε το σκορ, προσπαθώντας να αλλάξουν πράγματα στην προσέγγιση τους. Η διαφορά του πρώτου μέρους συνέχισε να διατηρείται, 21-17. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατέβαλαν προσπάθεια ώστε να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο δεν ερχόταν το σερί το οποίο θα τους έβαζε στο παιχνίδι. Έτσι, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 31-23.

Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, είναι προγραμματισμένος για τις 18 ή 19 Μαΐου, στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ), 19-14 21-17, 22-17, 25-20, 26-21, 31-23

Αεκ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ 3, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ., Κουκμίσης Κ. 3, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 6, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 5, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 5/5-3/4