17/4/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.192

Πόλο Γυναικών 20η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αεκ -14-11

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Πόλο γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 14-11, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 Πόλο γυναικών.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο οκτάλεπτο ο ΠΑΟΚ, σκοράροντας δύο τέρματα με Κοντονή και Μπίκου, 2-0. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με δύο τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό για το πρώτο οκτάλεπτο, 2-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Δικέφαλος με Μπίκου έκανε το 3-2, ωστόσο οι φιλοξενούμενες με 0-2 έκαναν την ανατροπή, 3-4, για να ισοφαρίσει η Νιαρχάκου σε 4-4. Η «Ένωση» πήρε και πάλι το προβάδισμα, 4-5, ωστόσο η Ντάσιου έφερε το παιχνίδι στα ίσια, διαμορφώνοντας το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 5-5.

Στην επανάληψη, με Ερούνα και Κοντονή ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας το προβάδισμα, 7-5. Οι αντίπαλες μείωσαν, 7-6, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με Ερούνα και Ντάσιου, 9-6, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το τρίτο οκτάλεπτο.

Στο καλύτερο επιθετικά οκτάλεπτο, το τέταρτο, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 9-7, με την Κολτσίδα να δίνει και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων, 10-7. Στη συνέχεια η Κοντονή απάντησε στο γκολ της ΑΕΚ, 11-8, οι φιλοξενούμενες μείωσαν και πάλι, 11-9, με την Κολτσίδα να αυξάνει τον δείκτη της διαφοράς, 12-9. Η διαφορά των τριών τερμάτων παρέμενε έως το τέλος, με την Γραικού να διαμορφώνει το τελικό 14-11.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο της Χρύσας Χατζέλλη, το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 15:00, εντός έδρας, κόντρα στο ΝΟ Βουλιαγμένης, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-1, 5-5

ΠΑΟΚ (Χατζέλλη): Γκανγκλ, Μπίκου 2, Παρασκευοπούλου, Τζελέπη, Ταυρίδου, Ντάσιου 2, Γραικού 1, Γιαμπασάκου, Ερούνα 3, Ντόνα-Τσιάκα, Κοντονή 4, Νιαρχάκου 1, Σαλέχ, Κολτσίδα 1, Καλλία.

Πόλο Ανδρών 8η αγωνιστική της Β' Φάσης του G1

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ -10-8

Για την 8η αγωνιστική της Β' Φάσης της Α1 Πόλο ανδρών, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 10-8.

Δυναμικά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Δικέφαλος, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση και στα δύο μέρη του γηπέδου. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα, 0-1, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ωστόσο με δύο τέρματα οι παίκτες του ΠΑΟΚ Domus Ergo διαμόρφωσαν το τελικό για το πρώτο οκτάλεπτο, 1-3. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν, 2-3, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Domus Ergo απάντησε άμεσα, 2-4. Στη συνέχεια του οκταλέπτου, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-5.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo πέτυχε πρώτος γκολ, 3-6, με τους γηπεδούχους να απαντούν με 2-0 σερί, 5-6. Οι παίκτες του Δικεφάλου αύξησαν το προβάδισμα τους, γράφοντας το τελικό για το τρίτο οκτάλεπτο, 5-7. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» έχασαν την συγκέντρωση τους, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή. Μην εμφανίζοντας το καλό τους πρόσωπο και στα δύο μέρη του γηπέδου, οι παίκτες του Δικεφάλου επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να κάνουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 10-8.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 2-2, 5-1