8/4/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.184

ΠΑΟΚ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ 2024

Χάντμπολ Ανδρών

Κυπελλούχος Ελλάδος στέφθηκε ο ΠΑΟΚ στην Χαλκίδα, κερδίζοντας στον τελικό του Final-4 Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ ανδρών την Bianco Monte Δράμα με 21-20.

Σ' ένα πολύ κλειστό και κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριαρχούσε η νευρικότητα, ο Δικέφαλος πήρε πρώτος κεφάλι στο σκορ, 1-0, με το παιχνίδι να... ισορροπεί στη συνέχεια, 4-4. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν και πάλι χαρακτήρα και πήραν το προβάδισμα, 9-7, ωστόσο ένα 0-2 σερί των «Δραμινών» έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 9-9, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των παικτών του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στην Δράμα να πάρει προβάδισμα στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου, 13-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, έπαιξε σεμιναριακή άμυνα σε κρίσιμα σημεία, και παίρνοντας ώριμες αποφάσεις σε κομβικά σημεία έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 18-18. Η... ισορροπία συνεχίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, 20-20. Περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ελευθεριάδης κέρδισε παλικαρίσιο πέναλτι. Ο Νικόλας Κουκμίσης με απόλυτη ψυχραιμία έκανε το 21-20, οι αντίπαλοι δεν είχαν χρόνο να αντιδράσουν, με αυτό να είναι το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-3, 4-4, 6-5, 9-7, 9-9 (ημχ.) 11-11, 12-13, 13-16, 16-18, 18-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 1, Τζωρτζίνης 4.