15/4/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.191

Play Out Basket League  3η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Καρδίτσα - 85-70

Για την 3η αγωνιστική των Play Out της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 85-70 την Καρδίτσα...

Με τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να … αγγίζει το τριπλ νταμπλ, καθώς πέτυχε 19 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ ο ΠΑΟΚ mateco επιβλήθηκε εντός έδρας της Καρδίτσας με 85-70 και ανέβηκε με ρεκόρ 10-15 στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα δικό τους 9-0 και το ταμπλό έδειχνε 5-9. Στην συνέχεια ο Πόρτερ πήρε μπρος, το σκορ έγινε 16-9, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα επιμέρους 11-0.  Μαζί με τον Πόρτερ σκόραρε κατά ριπάς ο Φρίντρικσον ο οποίος με 4/4 τρίποντα έγραψε το 22-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πόρτερ ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, ο ίδιος έγραψε το 35-28 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 36-30, σε ένα χρονικό σημείο πάντως που οι ομάδες δυσκολευόταν στο σκοράρισμα, καθώς ήταν αρκετά άστοχες, όπως άλλωστε μαρτυρά το 14-12 που ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Μίχαλακ και Τσαϊρέλης σημείωσαν πόντους και ο ΠΑΟΚ χωρίς να θέλξει ιδιαίτερα έφερε τη διαφορά στο +9, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 60-51.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ένα τρίποντο του Πόρτερ και ένα δίποντο του ΜακΝίς διαμόρφωσαν το 67-53, αλλά η φιλοξενούμενοι  μείωσαν με τους Μακ και Δίπλαρο σε 67-60 στο 34’. Ο Φρίντρικσον με πέντε σερί πόντους του έκανε το 74-60, έβαλε την δική του υπογραφή στο να κλειδώσει η υπόθεση νίκη για τον ΠΑΟΚ, κάνοντας τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ... διαδικαστικά!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70.

ΠΑΟΚ: ΜακΝίς 10, Φρίντρικσον 17 (4), Μίχαλακ 7, Άλστον 13 (2), Πόρτερ 19 (2), Τάουνς 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Μαργαρίτης 3 (1),  Αρσενόπουλος, Σωτηρίου 2, Σκουλαριώτης 2.

Καρδίτσα: Μπιουκάναν 11 (1), Μενέγκα 8, Καμπερίδης 12 (3), Μακ Κάλουμ 10, Μακ 17 (3), Καπετάκης, Δίπλαρος 3 (1), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερ, Γιάνκοβιτς 7.