11/4/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.186

Μπάσκετ Γυναικών

Για τον δεύτερο αγώνα των θέσεων 5-8 της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχτηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 10 Απριλίου στο PAOK Sports Arena, τον ΠΑΣ Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με 60-78.

Με την Μόργκαν Τζόουνς να προστίθεται την τελευταία στιγμή στην μακριά λίστα απουσιών του Δικεφάλου, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μινοβγίδου, Ουόκερ, Σταματάκη, Μιχαηλίδου, Κουμαντσιώτου.

Οι «ασπρόμαυρες» ήταν εκείνες που ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 10-7, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν, 15-11. Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έκαναν την ανατροπή, 15-16, ωστόσο με 4-0 σερί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήραν το προβάδισμα, 19-16. Η διαφορά υπέρ του Δικεφάλου διατηρήθηκε έως το τέλος, με το 24-22 να είναι τελικό σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα του Δικεφάλου, παίρνοντας προβάδισμα, 28-33. Η διαφορά παρέμεινε έως το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, 35-43.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, έχοντας να διαχειριστούν το κλειστό ροτέισον, και την κούραση, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 46-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άγγελος Αγγελίδης έδωσε πολύτιμο χρόνο στις νεαρές αθλήτριες του, οι οποίες αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες, οι οποίες θα τις φανούν χρήσιμες. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 60-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 35-43, 46-60, 60-78

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης) : Ουόκερ 13 (1), Γρηγορίου 4, Κουμαντσιώτου 8, Τόγια, Πολύμερου 2, Μιχαηλίδου 10 (2), Σταματάκη 23 (3), Μηνοβγίδου.

Πόλο Γυναικών

Για την 18η αγωνιστική της Α1 Πόλο γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 10 Απριλίου, τον Εθνικό Πειραιώς, γνωρίζοντας την ήττα με 0-12.

Έχοντας σημαντικές απώλειες, ο Δικέφαλος αγωνίστηκε κατά βάση με τις νεαρότερες αθλήτριες του, προσπαθώντας να αποκομίσει ό,τι καλύτερο μπορεί από την αναμέτρηση, έχοντας στο μυαλό του τις επόμενες κομβικές αγωνιστικές, οι οποίες θα κρίνουν κατά πολύ την θέση του στην τελική κατάταξη της κανονικής διάρκειας.

Το σύνολο του Χρύσας Χατζέλλη έχει ως στόχο την πρώτη οκτάδα, η οποία θα τον οδηγήσει στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος, και θα παλέψει πολύ σκληρά γι' αυτό.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο 13 Απριλίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, κόντρα στη ΝΕ Πατρών, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Πόλο γυναικών.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 0-2, 0-4, 0-2

ΠΑΟΚ (Χρύσα Χατζέλλη): Γκανγκλ, Μπίκου, Χριστοφορίδου, Τζελέπη, Ταυρίδου, Ντάσιου, Καλλία, Γιαμπασάκου, Χρονοπούλου, Ντόνα-Τσιάκα, Χρηστάλα, Νιαρχάκου, Συκά-Λεριώτη, Φλώρου.