3/3/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.433

16η αγωνιστική, Basket League

Ηρακλής - ΠΑΟΚ -73-84

Δείτε στιγμιότυπα από το την εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ηρακλή με 73-84, για την 16η αγωνιστική της Basket League ...

Ακριβώς 2,5 ώρες διήρκεσε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ηρακλή και ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να βγαίνει νικητής με 73-84 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την 40λεπτη διακοπή μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά καθώς στην τέταρτη περίοδο πέτυχε τρία σερί τρίποντα για να δώσει στον ΠΑΟΚ διαφορά ασφαλείας.

Ο Τολιόπουλος έκλεισε το παιχνίδι με 14 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ κορυφαίος ήταν ο Τζόουνς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, Από κοντά σε απόδοση και οι Λοβ (16π.), Γιάνκοβιτς (10π.), ενώ για τον Ηρακλή που εμφανίστηκε με τρία νέα πρόσωπα (Ρότεν, Έιμπραμς, Γουντς), ξεχώρισαν οι Γκάρετ (15π.), Σκορδίλης (14π.) και Χένρι (13π.), ενώ ο Ρότεν είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ αλλά και 6 λάθη. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-7 αλλά και τη θέση του καθώς μπήκε έπιασε Άρη και Περιστέρι στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ηρακλής υποχώρησε στο 3-11 μαζί με τον Ιωνικό στις δύο τελευταίες θέσεις.

ΔΙΑΡΚΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Έξι φορές άλλαξε το προβάδισμα στα πρώτα 4' του αγώνα, με τον Ηρακλή να καταφέρνει χάρη σε Γκάρετ και Χένρι να ξεφύγει με 19-12, όμως ο ΠΑΟΚ είχε άμεσα τις απαντήσεις και συγκεκριμένα με τον Λοβ ο οποίος με 6 σερί πόντους διαμόρφωσε το 19-18 της πρώτης περιόδου.ως και 21.000 € κάθε εβδομάδα! Όροι & προϋποθέσεις |21+

Με τέσσερις σερί πόντους του Σταμάτη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 25-23, αλλά οι Τζόουνς και Γιάνκοβιτς ώθησαν τον ΠΑΟΚ για να φτάσει στο +6 (28-34). Ο Σκορδίλης έδωσε κάποιες επιθετικές ανάσες , αλλά μαζί με τον Γκάρετ δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Τζόουνς (13π.), ο οποίος ηγήθηκε του Δικεφάλου για το 32-39 του ημιχρόνου.

ΡΙΒΕΡΣ ΚΑΙ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΕΚΡΙΝΑΝ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Μετά την 40λεπτη διακοπή, ο Ηρακλής μπήκε στην τρίτη περίοδο με μεγάλη διάθεση και δυναμική να γυρίσει το ματς. Έτσι, με τρία σερί τρίποντα (Χένρι, Παπαδάκης, Ρότεν) μείωσε σε 43-44 απαντώντας παράλληλα στον επιθετικό οίστρο του Τζόουνς που συνέχιζε σεληνιασμένος. Ο Σκορδίλης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 47-44, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ο Γκριν με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 54-59 στο 30'.

Ο Ρίβερς όχι μόνο κρατούσε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, αλλά με οκτώ δικούς του πόντους έκανε το 58-70, με τον Κώστα Μέξα να φωνάζει για την άμυνα της ομάδας του. Ο Ηρακλής ήθελε να μπει ξανά στο παιχνίδι, μείωσε σε 62-70, όμως εκεί ο Τολιόπουλος πήρε την κατάσταση στα χέρια του, αφού με τρία σερί τρίποντα έγραψε το καθοριστικό 64-80 (37'), προκαλώντας παράλληλα και ένταση στο γήπεδο με τον πανηγυρισμό του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-39, 54-59, 73-84

Ηρακλής: Γουντς, Σταμάτης 9, Σκορδίλης 14, Ρότεν 7, Χένρι 13, Γκάρετ 15, Φίλιος 3, Ντολεζάι 2, Έμπραμς, Παπαδάκης 10

ΠΑΟΚ: Ρίβερς 8, Λι 2, Γκριν 7 (2), Χριστοδούλου, Λοβ 16, Ντι Λέο 2, Μάντζαρης 5, Καμπερίδης, Τζόουνς 20 (1) Τολιόπουλος 14 (4), Γιάνκοβιτς 10 (2)