3/3/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.430

Βόλεϊ ανδρών 2η αγωνιστική Play-Off

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 1-3

Στη 2η αγωνιστική των Play-Off της Volley League, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το βράδυ της Παρασκευής 4 Μαρτίου 2022 τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Πετρέα, Ουόλς, Κουκλίνσκι, Γάτση, Ούντρις, Μπαρνς και λίμπερο τον Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-7 και 4-12. Παρ' ότι, στην εξέλιξη του σετ, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (10-17), οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σε 19-21, ωστόσο, παρ' ότι μείωσαν στον... πόντο (23-24), δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι», αν και πορεύτηκαν ισόπαλοι μέχρι το 3-3, επέτρεψαν στους αντιπάλους να πάρουν το προβάδισμα, ωστόσο, κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 8-8. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δικεφάλου επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πάρει προβάδισμα με 10-14, ενώ η ψαλίδα της διαφοράς στη συνέχεια άνοιξε για τις δύο ομάδες, με το σετ να ολοκληρώνεται τελικά με 16-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-7, με ένα σερί 4-0, ισοφάρισε σε 7-7, με την ισοπαλία να κρατάει μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο, «οι ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα με 14-12 και 15-13, ενώ άνοιξαν τη διαφορά στους +3 πόντους με 18-15. Οι αντίπαλοι έβγαλαν τη δική τους αντίδραση μειώνοντας σε 19-18, με τον Δικέφαλο να κρατά το προβάδισμα και στο 20-19, ανοίγοντας και τη διαφορά στους +2 πόντους (21-19). Ένα σερί έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα +3 πόντων (24-21), για να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-21 σκορ.

Στο τέταρτη, οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-5 και 2-7, ωστόσο, λίγο αργότερα, μείωσαν σε 6-9 και 8-11. Οι παίκτες του Δικεφάλου μείωσαν στους 2 πόντους (10-12), ενώ έφτασαν ένα πόντο μακριά στο 13-14. Παρ' ότι, στη συνέχεια, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 14-18, οι «ασπρόμαυροι» με ένα σερί 5-0, ισοφάρισαν σε 18-18 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 19-18. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες στο 20-20 και 21-21, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβαδισμα με 22-21 και 23-22, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, αφού οι αντίπαλοι έκαναν το 24-26 και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 1-3 σετ.

Στο διά ταύτα, αν και στοίχισε η απουσία του Ραφαήλ Κουμεντάκη, καθώς και η για τακτικούς λόγους απουσία του Andre Brown από το σύνολο, ο ΠΑΟΚ απέδειξε ότι παλεύει μέχρι το τέλος κάθε αγώνα και η μάχη για τον τίτλο έχει πολύ δρόμο ακόμα...

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 16-25, 25-21, 24-26

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 14 (7/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ. - 13% άριστες), Μπαρνς 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 31% άριστες), Ούντρις 19 (17/43 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 61% υπ. - 61% άριστες), Μπουράκης (λ), Σωτηρίου, Τακουρίδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Βόλεϊ γυναικών 24η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil -3-0

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο Κλειστό της Μίκρας του ΑΟ Μαρκόπουλου Revoil με 3-0 σετ.

Χωρίς προβλήματα κύλησε το πρώτο σετ για τον ΠΑΟΚ, με τις «ασπρόμαυρες» να μπαίνουν με διάθεση και να βρίσκουν γρήγορα υψηλό ρυθμό. Παίζοντας σε γρήγορο τέμπο, το οποίο δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν οι φιλοξενούμενες, ο Δικέφαλος επέβαλλε τον ρυθμό του και έφτασε με 25-14 στο 1-0.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του δεύτερου σετ. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις παίκτριες του Μαρκόπουλου, παίρνοντας τα ηνία του σετ από νωρίς. Δίχως να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο 2-0 με 25-17 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 15-7. Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση τους, οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο έδειξαν την διαφορά ποιότητας τους και με 25-13, έφτασαν στο τελικό 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 19 Μαρτίου, απέναντι στον Άρη, εκτός έδρας.

Τα σετ: 25-14, 25-17, 25-13

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 7 (4/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Κλέπκου 9 (9/19 επ., 25% υπ. - 12% άριστες), Φιντόν 11 (9/14 επ., 2 άσσοι, 54% υπ.-31% άριστες), Κογιάρ 25 (21/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-46% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Μερτέκη 1 (1/1 επ.), Τερζόγλου 1 (1/1 επ.), Τσιόγκα 1 (1/2 επ.).