ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.427

13η αγωνιστική, Betsson Superleague 2

Ολυμπιακός Βόλου - ΠΑΟΚ Β' - 3-1

Δύσκολη αποδείχτηκε η αποστολή του ΠΑΟΚ Β στον Βόλο, απέναντι στον τοπικό Ολυμπιακό για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε 3-1, υποχρεώθηκε στη δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα της Betsson Super League 2 και επικεντρώνεται πλέον στο επόμενο παιχνίδι, αυτό της προσεχούς Κυριακής απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ όταν μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ με το μακρινό σουτ του Ξύδα. Η πρώτη απειλητική φάση του Δικεφάλου καταγράφηκε στο 9' με το σουτ του Καλουτσικίδη και στο 26΄η πίεση για την ισοφάριση απέδωσε καρπούς με τον Παναγιώτου να σκοράρει με κοντινό πλασέ, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Γαϊτανίδη.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ, στο 32', με τον Ξύδα, το σουτ του οποίου βρήκε και πάλι στόχο. Και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ, έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος δεν είχε άλλη επιλογή φυσικά, από το να κυνηγήσει την ισοφάριση, εξ ου και πίεσε, δίχως ωστόσο να βρίσκει λύσεις. Στο 60' ο Ξενοδόχοφ πρόλαβε τον Πανίδη λίγο πριν αυτός σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από την επικίνδυνη σέντρα του Γαϊτανίδη και στο 60' ο Τσοπούρογλου σούταρε μέσα από την περιοχή, «σημαδεύοντας ωστόσο, το κάθετο δοκάρι. Στο 72' δε, ο Φασίδης λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι με κεφαλιά, μα μπλόκαρε ο Ξενοδόχοφ.

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης , Παναγιώτου, Μανωλιούδης (46' Τάχατος), Κουλιεράκης, Καλουτσικίδης, Ουεντραόγκο, Γιαξής (36' λ.τ. Γρόσδης), Γαϊτανίδης (70' Φασίδης), Τσοπούρογλου, Σμυρλής (46' Τζίμας), Γκορντεζιάνι (46' Πανίδης)

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Ντιαμπί (67' Ντος Σάντος), Μανγκά (67' Κόλα), Ξύδας (73΄Σιαφά), Κουντουριώτης (73΄Μαρκοπουλιώτης), Γκαργκαλατζίδης (56' Σέζαρ Κότος), Βερνάρδος.

Μπάσκετ γυναικών 8η αγωνιστική, Α1

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 57-66

Στο πλαίσιο της εξ' αναβολής 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό το απόγευμα της Τετάρτης 2 Μαρτίου 2022 στο PAOK Sports Arena, γνωρίζοντας την ήττα με 57-66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3, κατάφερε να περάσει μπροστά και να πάρει προβάδισμα με 7-3. Η συνέχεια βρήκε τις αντίπαλες να μειώνουν σε 7-6, με τον Δικέφαλο να μη χάνει, όμως, το προβάδισμα, ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους +4 πόντους (14-10). Η ισοπαλία ήρθε στο 15-15, με τις «ασπρόμαυρες» να κλείνουν την περίοδο, έχοντας το προβάδισμα με 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Δικεφάλου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-21, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα «ίσια» με 25-25, με την ισοπαλία να κρατάει ως το 28-28. Οι «ασπρόμαυρες», βασιζόμενες στην δυνατή τους άμυνα, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με 36-37.

Οι «ασπρόμαυρες» δεν διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο αντίπαλος προηγήθηκε με 39-46. Ωστόσο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, δεν έμειναν άπραγες, καθώς με ένα σερί, ισοφάρισαν σε 50-50. Το εύστοχο τρίποντο των αντιπάλων διαμόρφωσε το σκορ στη λήξη της περιόδου σε 50-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σερί των αντιπάλων, άφησε πίσω στο σκορ τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες παρ' ότι προσπάθησαν σκληρά, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ίδια πορεία με το τρίτο δεκάλεπτο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 57-66.

Ημίχρονο: 36-37

Δεκάλεπτα: 15-18, 36-37, 50-53, 57-66

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 17, Μάντεν 13, Χαιριστανίδου 2, Μακιτάλο 8(2), Κατσαμούρη 1, Τόλη Ε., Καρλαφτη 9(3), Κιλαζίδου 7.