17/3/19

oxyro N 3.643

19η αγωνιστική της Basket League

ΠΑΟΚ - Ήφαιστο Λήμνου73-75

Για την 19η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος ηττήθηκε 75-73 από τον Ήφαιστο Λήμνου με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ υπέστη απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τον Ήφαιστο Λήμνου με 73-75 για την 19η αγωνιστική της betshop Basket Leaugue μετά από καλάθι του Rolands Freimanis με τη λήξη.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρήκε πολλούς πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-10 και στη συνέχεια με 14-20. Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον Milenko Tepic και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-23.

Ο Ήφαιστος κυριάρχησε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και κατάφερε να πάρει διαφορά 12 πόντων (25-37). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την ένταση της άμυνας του και με μπροστάρη στην επίθεση τον Phil Goss κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (38-40) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου έφερε τις ομάδες στα ίσα (41-41) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις στην επίθεση και έτσι ο Ήφαιστος βρέθηκε στο +6 (48-54) στο 30΄.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (63-63)με μεγάλα τρίποντα των Phil Goss και William Hatcher και το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 69-73 42΄΄ πριν το τέλος, όμως δύο εύστοχα ζευγάρια βολών των Θοδωρή Ζάρα και Phil Goss έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 10΄΄ πριν το τέλος (73-73). Στην τελευταία επίθεση, ο Tyrone Brazelton αρχικά δέχθηκε το κόψιμο από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, ωστόσο ο Rolands Freimanis με καλάθι μετά από επαναφορά στα 0.8'' έδωσε στον Ήφαιστο Λήμνου τη νίκη με 73-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 13 (2), Σχίζας 2, Κόνιαρης, Tepic 7 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 11 (2), Hatcher 9 (1), Garrett 8, Goss 17 (3)

Ήφαιστος Λήμνου: Gotcher 12 (2), Μανωλόπουλος 6 (1), Brazelton 3 (1), Evans 14, Smith 5 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μούρτος 2, Freimanis 16 (1), Wiggins 8 (2)

Μπάσκετ Γυναικών

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - Καλύβια Θορικού - 96-61

Την ομάδα των Καλυβίων Θορικού υποδέχθηκε στο Παλατάκι ο Δικέφαλος, πανηγυρίζοντας μία άνετη νίκη με 96-61, παίζοντας παράλληλα και εκπληκτικό μπάσκετ!

Η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και κατάφερε να εδραιώσει σημαντική διαφορά από νωρίς στον αγώνα, μη δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να πιστέψει για την νίκη. Το τελικό 24-9 της περιόδου, δείχνει και την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο. Στην δεύτερη περίοδο, οι "ασπρόμαυρες" πάτησαν ακόμα περισσότερο το "γκάζι", και ανέβαζαν συνεχώς τον δείκτη του σκορ, ο οποίος έφτασε ακόμα και τους 29 πόντους, στο 56-27, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον Δικέφαλο να "καθαρίζει" από νωρίς το ματς.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να μην χαλαρώνει στο γήπεδο, δείχνοντας την διάθεση και την όρεξη που είχε για να πάρει το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι από τους 29 του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε και στους 39, με 79-40! Στην τελευταία περίοδο, όπου όλα είχαν κριθεί, ο ρυθμός έπεσε, και το τελικό 96-61 έδωσε την νίκη στον Δικέφαλο!

Ο ΠΑΟΚ, τίμησε την πρώην αθλήτριά του, που φέτος αγωνίζεται με την φανέλα των Καλυβίων Θορικού, Αφεντούλα Μαγαλιού.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Πολυμένη 2, Λύμουρα 10, Κωτούλα 7, Κριμίλη 11, Ταρπάγκου 12, Καρακούλα 5, Μιχαηλίδου Ε. 2, Γκόβαν 16, Τζάκσον 16, Γουίλιαμς 15, Μιχαηλίδου Κ, Τζέλου

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...