9/3/19

oxyro N 3.635

18η αγωνιστική, Βasket League

Κύμη - ΠΑΟΚ - 73-90

Για την 18η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Κύμη με 73-90...

Με το Λίνο Χρυσικόπουλο να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με τους 29 πόντους που σημείωσε, ο ΠΑΟΚ πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Χαλκίδα και με το τελικό 90-73 επί του ΓΣ Κύμης. Αυτή ήταν η 12η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, στον αγώνα που μεσολαβεί, πριν από τον δεύτερο αγώνα με την ΑΕΚ για τα Play-Offs του Basketball Champions Leafue.

O Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 10 πόντους από πολύ νωρίς, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 3 πόντων (19-22) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός ότι ήδη τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν φτάσει τα 2 φάουλ, η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (25-34), λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Χαμηλώνοντας το σχήμα του (Κόνιαρης, Goss, Tepic, Χρυσικόπουλος, Μαργαρίτης) ο ΠΑΟΚ κατάφερε για πρώτη φορά να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (28-40), με τον Χρυσικόπουλο να είναι ασταμάτητος. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 19 πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμη και στο +14 (32-46) για να προηγηθεί με 12 (34-46) στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το ίδιο χαμηλό σχήμα και στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν καταιγιστικός. Το ίδιο και ο Χρυσικόπουλος που σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ η διαφορά ξεπέρασε και τους 30, καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, Το αποδεικνύει και το επί μέρους 22-50 σε αυτά τα δύο δεκάλεπτα!

Ουσιαστικά η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (69-82), αλλά τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-46, 41-72, 73-90

ΚΥΜΗ: Horton 5, Suggs 18, Lewis 20 (3),Washington 10 (1), Kariniaouskas 5, Τσιάρας, Πουλιανίτης 6, Williams 6 (2), Μαραγκός 3, Μητσιμπόνας.

ΠΑΟΚ: Jefferson 14, Χρυσικόπουλος 29 (3), Σχίζας 1, Κόνιαρης 5 (1), Tepic 12 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Ζάρας, Hatcher 11 (1), Garrett 4, Goss 6 (1)

Μπάσκετ Γυναικών

Α.Ο. Δάφνη Αγίου Δημητρίου - ΠΑΟΚ - 70-74

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 9 Μαρτίου εκτός έδρας τον Α.Ο. Δάφνη Αγίου Δημητρίου, της οποίας και επικράτησε με 70-74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 4-8, με τη λήξη της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 35-29, με τη λήξη της περιόδου να τις βρίσκει πίσω με 39-33, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 45-46. Λίγο πριν τη λήξη της περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 52-52, με το τέλος της να βρίσκει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 52-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, αν και βρέθηκε μπροστά με 54-59, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ισοφαρίσει σε 59-59, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα, 65-70 και τελικά τη νίκη με 70-74.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ πήρε μία σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα, αποδεικνύοντας ότι μόνο τυχαία δε βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Η νίκη οφείλεται στο δεύτερο ημίχρονο, όταν «σκλήρυνε» την άμυνά του και πήρε επιθέσεις με καλύτερες προϋποθέσεις, οι οποίες τελικά του έδωσαν τη νίκη.

Τα κορίτσια έχουν δύο ημέρες ρεπό να ξεκουραστούν και από την Τρίτη μπαίνουν και πάλι στο ρυθμό των προπονήσεων.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 15-15, 39-33, 52-54, 70-74

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 14, Κωτούλα, Λέξα, Κριμίλη, Ταρπάγκου, Καρακούλα, Τζέλου, Govan 19, Jackson 23, Williams 18

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...