9/3/19

oxyro N 3.636

Βόλεϊ Ανδρών

ΠΑΟΚ - Κηφισιά - 3-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής την Κηφισιά, της οποίας και επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για τρεις πόντους, 6-9. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πέτυχαν να ισοφαρίσουν σε 13-13 και να περάσουν μπροστά 14-13, ωστόσο η φιλοξενούμενη Κηφισιά πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, 15-19. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους, ισοφάρισαν σε 23-23 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-23, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, πάτησε γκάζι και, προηγούμενος αρχικά με 8-6, έχτισε σταδιακά μία διαφορά που έφτασε τους +6 πόντους, 19-13. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντισταθεί, μειώνοντας σε 22-20, ωστόσο αυτό δε στάθηκε εμπόδιο για τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα, οι οποίοι, με τελικό σκορ 25-23, έκαναν το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος με θέληση για νίκη προηγήθηκε αρχικά με 10-6, διαφορά την οποία διατήρησε, 14-10 και άνοιξε στη συνέχεια, 20-14, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-18 και της νίκης με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, με τη σημερινή του εμφάνιση, απέδειξε πως άρχισε να δένει σαν ομάδα και ότι η προετοιμασία ενόψει του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος και των play-offs αποφέρει καρπούς.

Αναλυτικά τα σετ: 25-23, 25-23, 25-18

Βόλεϊ Γυναικών 19η αγωνιστική

ΓΑΣ Μεσσαράς ΠΑΟΚ - 0-3

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΓΑΣ Μεσσαράς, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ πήρε ακόμη ένα καθαρό τρίποντο, επικρατώντας του αντιπάλου με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι «ασπρόμαυρες», παρά τα εμπόδια που προσπάθησαν να τους βάλουν οι γηπεδούχες, έφτασαν στην κατάκτησή του με 23-25 τελικό σκορ. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο σετ, με τα κορίτσια του Δικεφάλου να το παίρνουν με 22-25 τελικό σκορ, κάνοντας το 0-2 σετ. Το τρίτο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να φτάνει εύκολα στην κατάκτησή του με 14-25 τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος διατηρείται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς με τη λήξη της κανονικής περιόδου αυτή θα του εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο στην Α1.

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 22-25, 14-25

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...