2/10/18

oxyro N 3.479

League Cup ''Νίκος Σαμαράς''

ΠΑΟΚ - Ηρακλής - 3-0

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τον αγώνα με τον Ηρακλή στο "Παλατάκι" για την τρίτη αγωνιστική του League Cup "Νίκος Σαμαράς", καθώς επικράτησε με τελικό σκορ 3-0.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Μάρκεζ, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Σαφράνοβιτς, Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, δείχνοντας τις προθέσεις του, προηγούμενος με  8-1. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 16-6, με το σετ να λήγει 25-15 υπέρ του και 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και άφησε τον αντίπαλό του να είναι σχετικά κοντά στο σκορ,  μέχρι το 10-8, από εκεί και πέρα «πάτησε γκάζι», έχτισε μία διαφορά των 4 πόντων και ''ξέφυγε'' με μία διαφορά 7 πόντων, 18-11. Με τον Ντίμα Φιλίποφ να κάνει το 20-13 και το 21-14, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το δεύτερο σετ με  25-16 και πέτυχε το 2-0 στα σετ υπέρ του.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα, παρ' ότι πήρε το το προβάδισμα με 4-1, άφησε τον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο με τους Γκόρτσανιουκ και Τζούριτς πήρε ένα προβάδισμα των 6 πόντων, 13-7. Με κάποιες μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το τρίτο σκορ με 25-23, κάνοντας το 3-0 στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας το 3x3 στον όμιλο, που συμμετέχει.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε στις πολύ καλές υποδοχές, οι οποίες του έδωσαν πλουραλισμό λύσεων στην επίθεση.

Στην επόμενη φάση του League Cup "Νίκος Σαμαράς" ο "Δικέφαλος" θα αντιμετωπίσει τον πρώτο του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-1, 16-6, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-8, 16-11, 21-14, 25-16
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-23

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Πανσερραϊκή - ΠΑΟΚ - 0-8

Τον τελευταίο αγώνα έδωσε η Πρωταθλήτρια ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του ΠΑΟΚ, η οποία στο πλαίσιο της πρόβας τζενεράλε της αντιμετώπισε στο γήπεδο της Χρυσής Σερρών νωρίς το απόγευμα της Κυριακής 30 Σεπτεμβρίου την Πανσερραϊκή, ομάδα της ίδιας κατηγορίας.

Με τα φετινά αστέρια, παλιά και νέα, που είχε στη διάθεσή του ο Perica Krstc και οι συνεργάτες του είχαν την ευκαιρία να δούνε την τελική εικόνα της ομάδας πριν την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων το επόμενο σαββατοκύριακο, όπου η ομάδα «εκστρατεύει» στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με γκολ της Μπετανκούρ στο 19', ενώ στο 21' έγινε το 2-0 με αυτογκόλ της αντίπαλης ομάδας. Στο 28' η Κακαμπούκη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0, με το 4-0 να γίνεται μόλις 3' αργότερα, στο 31', από την Πούλιου, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Πούλιου... ασταμάτητη έκανε το 5-0 στο 48' και το 6-0 στο 53', με την Γκιζέλα Μπετανκούρ στο 56' να την ακολουθεί στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας το 7ο γκολ του Δικεφάλου. Στο 71' η Σακελλάρη σκόραρε, με το 8-0 να διατηρείται ως το τέλος της φιλικής αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Πίτσιου, Χατζηγιαννίδου, Νεφρού, Μήτκου, Στράντζαλη, Γεωργίου, Κακαμπούκη, Βαρδαλή, Πούλιου, Μπετανκούρ, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι Δοϊρανλή, Βοριά, Καλέση, Νάση, Γιάννου, Μίχου, Γκάτσου, Σακελλάρη, Προξένου.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...