27/10/18

oxyro N 3.503

Βόλεϊ Ανδρών

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 2015 - 3-0

Μετά τη νίκη στο League Cup, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή στο θεσμό του πρωταθλήματος και αυτή τη φορά με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Όκολιτς, Μαρκέζ, Φιλίποφ, Γκόρτσιανουκ, Σαφράνοβιτς, Τζούριτς και λίμπερο ο Κωνσταντινίδης.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε με όρεξη και πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 6-2, ενώ πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ, προηγούμενος 10-5. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το σερί του προσπερνώντας την αντίσταση του Ηρακλή, 16-10, και από εκεί και έπειτα με όπλο του την άμυνα «κλείδωσε» το 1-0 με το τελικό 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι ''ασπρόμαυροι'' προηγήθηκαν με ένα σερί τριών πόντων, 3-0, με το πρώτο τάιμ άουτ να τους βρίσκει μπροστά με 8-4. Παρά τις μικρές εναλλαγές, ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά στο σκορ, την οποία και άνοιξε με ένα σερί στους +8 πόντους, 23-15, για να φτάσει στο τελικό 25-17 και 2-0 σετ.

Και στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε από την έναρξη αυτού μία διαφορά των δύο πόντων, 8-6 και 10-8, την οποία άνοιξαν στη συνέχεια οι Φιλίποφ και Τακουρίδης στους +4 πόντους, 13-9. Μολονότι οι ''ασπρόμαυροι'' βρίσκονταν καθ' όλη τη διάρκεια του σετ κοντά στο σκορ με τον αντίπαλο, δεν του έδωσαν το δικαίωμα να πιστέψει ότι θα πάρει κάτι παραπάνω τόσο από το σετ όσο και από τον αγώνα, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Στην έναρξη του αγώνα έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο και ο Γιώργος Σαββίδης, ο οποίος έτυχε θερμής υποδοχής από τους φίλους του Συλλόγου.

Στα αρνητικά του αγώνα, ο τραυματισμός του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, υποβασταζόμενος και πλέον όλοι περιμένουμε τη διάγνωση των γιατρών.

Συμπερασματικά, ο Δικέφαλος δείχνει ότι μέρα με τη μέρα πλησιάζει τα υψηλά standards απόδοσης, για τα οποία σχεδιάστηκε αυτή η ομάδα! Τα καλύτερα έρχονται...

ΠΑΟΚ - ΖΑΟΝ Κηφισιάς - 3-0

Παρέλαση έκαναν το απόγευμα της Κυριακής 28 Οκτωβρίου τα κορίτσια του βόλεϊ, τα οποία επικράτησαν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League της ομάδας του ΖΑΟΝ στη Μίκρα με τελικό σκορ 3-0 σετ.

Όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού της Μίκρας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και δη επιπέδου Α1 με τις παίκτριές μας να προσφέρουν απλόχερα όμορφο θέαμα που τόσο ανάγκη έχει η πόλη!

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, παίρνοντας ένα προβάδισμα τριών ποντών, 8-5. Στη συνέχεια, ο αντίπαλος προσπάθησε να αντεπιτεθεί, περνώντας μπροστά, 12-13 και 13-14, με τον Δικέφαλο όμως να γυρνάει ξανά το σκορ υπέρ του 16-14, διατηρώντας από εκεί και έπειτα τη διαφορά, πετυχαίνοντας τελικά το 1-0 σετ με τελικό σκορ 25-20.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν με εξαιρετική όρεξη, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο, αφού πέτυχαν μία διαφορά των 12 πόντων, 15-3. Η αντίπαλη ομάδα προσπάθησε να αντισταθεί, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο πόντους, 24-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε τους πόντους που χρειαζόταν για να κλείσει 25-22 το σετ και 2-0 υπέρ του.

Στο τρίτο σετ, οι ''ασπρόμαυρες'' πήραν με το... ''καλημέρα'' μία διαφορά των 7 πόντων, 8-1, την οποία ωστόσο μείωσαν οι φιλοξενούμενες στους πέντε πόντους, 17-12. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί 8-1, κατέκτησε άνετα το τρίτο σετ με 25-13 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Η ανερχόμενη δύναμη του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ, η ομάδα του ΠΑΟΚ, δείχνει τις προθέσεις της ήδη από τις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, με τις δύο άνετες νίκες τόσο επί του Παναθηναϊκού εκτός έδρας με 0-3 σετ όσο και επί του ΖΑΟΝ με 3-0 επίσης.

Ικανοποίηση προκάλεσαν οι γεμάτες κερκίδες της Μίκρας, δείγμα ότι η προσπάθεια του Δικεφάλου έχει μεγάλη ανταπόκριση!

Τον αγώνα της γυναικείας ομάδας παρακολούθησαν ο διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος και μεγάλος χορηγός του Α.Σ. ΠΑΟΚ κ. Κώστας Αμοιρίδης, το μέλος του Δ.Σ. του Α.Σ. ΠΑΟΚ κ. Δημήτρης Πατρίδας και, φυσικά, ο Γενικός Αρχηγός του τμήματος κ. Γιώργος Χατζηβασιλειάδης.

Αναλυτικά τα σετ: 25-20. 25-22, 25-13

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Πλουμή 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κυριακίδου 10 (5/11 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόση 10 (10/19 επ.), Κωνσταντινίδου 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/6 επ., 67% υπ.), Χαντάβα 18 (15/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ.) / Κελεσίδου (λ 73% υπ.), Ξανθοπούλου (λ, 63% υπ.), Τσιτσιπλάμη 2 (2/3 επ.), Ηλιοπούλου, Λεονταρίδου 1 (1/1 επ.), Κυπαρίσση 1 (1/1 επ., 50% υπ.), Αλτίνη 2 (2/4 επ., 25% υπ.), Τσιόγκα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...