14/3/12

oxyro N1.721

Α1 Μπασκετ

Άρηθ - ΠΑΟΚ - 81-71
Ο ΠΑΟΚ έχασε στο Αλεξάνδρειο με 81-71 από τον Άρηθ σ΄ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, ο οποίος πανηγύρισε την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, που καθιστά πετυχημένη τη σεζόν του...
Σούλης Μαρκόπουλος
«Ο Άρης κέρδισε δίκαια αφού ήταν καλύτερος. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε λάθη που μας στοίχισαν. Ενώ είχαμε κάνει προετοιμασία για να κόψουμε τους αιφνιδιασμούς του Άρη, από δικά μας λάθη έβαλαν πόντους σε γρήγορες επιθέσεις. Στην επανάληψη παλέψαμε και παίξαμε καλύτερα, αλλά δεν διεκδικήσαμε τη νίκη γιατί είχαμε χαμηλά ποσοστά στα σουτ. Από εκεί και πέρα χάσαμε τρία λέι απ, ενώ δεν ολοκληρώσαμε τους αιφνιδιασμούς μας. Ουσιαστικά όμως και πάλι πληρώσαμε την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και τους 49 πόντους που δεχθήκαμε. Αφού έχει παράπονα ο Άρης, έχουμε και εμείς, γιατί με αποφάσεις των διαιτητών η διαφορά πήγε από τους εφτά στους 13».
Ντάντε Στίγκερς
«Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη. Ο Άρης ήταν σε μεγάλο διάστημα καλύτερος στην επίθεση. Εμείς είχαμε σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Τους δώσαμε την δυνατότητα να κάνουν αιφνιδιασμούς και να πάρουν αυτή την διαφορά. Όταν παίζεις εκτός έδρας είναι δύσκολο να ανατρέψεις το σκορ.  Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν  καλύτεροι αλλά υπήρχε αυτή η διαφορά που δεν μπορούσαμε να την καλύψουμε για να επανέλθουμε στο ματς».
Άρηθ (Αλεξανδρής) : Μαυροειδής 5(1), Κεϊρούς 9, Τσαλδάρης 5(1), Ταπούτος 13(1), Ντέιβιτς 22(1), Μάλντροου 4, Τσαϊρέλης 4, Κρούσιτς 5, Μποχωρίδης, Βεργίνης 11(3).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος) : Μπόγιοβιτς 2 (1/5 σουτ), Στίγκερς 7(1), Αράπης, Άλεξιτς 5, Ντούβνιακ 3 (1/10 σουτ), Ντικούδης 15, Πέτγουεϊ 2, Παππάς 18, Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 11, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης 3(1).

Τελικός Πρωταθλήματος ΕΚΑΣΘ Γυναικών
 ΠΑΟΚ - Ηρακλή - 53-51.
 Οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες στην ΕΚΑΣΘ νικώντας στον τελικό τον Ηρακλή με 53-51.
 Δεκάλεπτα: 15-13, 30-28, 38-38, 53-51
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Σιταρίδης
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Σταμολάμπρου 22, Παπαδοπούλου Ζ., Σουλιώτη 6, Νάστου 10, Γούλα, Κυρατζή, Μακρή, Γαβρίλη 3(1), Αγγελίδου 8, Αλεξίου, Παπαδοπούλου Ε., Τσελεμπή 4.
 Ηρακλή  (Μασλαρινός): Κογκαλίδου 2, Γεροστεργίου 9(1), Οικονόμου 2, Γκλεζάκη 16, Καλημέρη 8, Κανταρά 14, Καραγκιολίδου, Λιόλιου.

paok-oxyro

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...