8/4/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.181

Μπάσκετ Γυναικών

Για τον πρώτο αγώνα της πρώτης φάσης των θέσεων 5-8 της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στα Γιάννενα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της Κυριακής 7 Απριλίου τον τοπικό ΠΑΣ, γνωρίζοντας την ήττα με 63-57.

Με πολύ κλειστό ροτέισον λόγω των απουσιών των Κιλαζίδου, Κιολέογλου, Τόλη, Μυλωνάκη και Ουόκερ, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Σταματάκη, Μιχαηλίδου, Τζόουνς, Κουμαντσιώτου και Ράις.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, παίρνοντας μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά, 0-6. Το προβάδισμα διατηρήθηκε για τις «ασπρόμαυρες», 5-11, ωστόσο οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή, 16-15. Τα τελευταία λεπτά της περιόδου ήταν «κλειστά» επιθετικά, με το τελικό σκορ να είναι 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Δικεφάλου έδωσαν την ευκαιρία στις γηπεδούχες να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά, 30-20. Βγάζοντας αντίδραση, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο σκορ, 32-27, με το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο να είναι 36-28.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που πέτυχε πρώτος καλάθι, 36-30, ωστόσο η κούραση και έλλειψη επιλογών σε συνδυασμό με ένα 12-0 σερί, αύξησαν την διαφορά, 48-30. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ απάντησε με δικό του 0-9 σερί, βγάζοντας αντίδραση και μειώνοντας το σκορ, 48-39. Δείχνοντας το καλό τους πρόσωπο, οι παίκτριες του Δικεφάλου μείωσαν ακόμα περισσότερο στο σκορ, 51-44, με το τελικό σκορ για την τρίτη περίοδο να είναι 54-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, ωστόσο η διαφορά διατηρούταν, 62-51. Μην έχοντας ενέργεια για το κάτι παραπάνω, λόγω του πολύ κλειστού ροτέισον, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν έως το τελικό 63-57.

Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 10 Απριλίου και ώρα 13:00, στο PAOK Sports Arena.

Δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 63-57

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γρηγορίου, Ράις 8(1), Κουμαντσιώτου 5(1), Τόγια, Πολυμέρου, Μιχαηλίδου 9(2), Σταματάκη 5, Τζόουνς 30(1).

Πόλο Γυναικών

Για την 17η αγωνιστική της Α1 Πόλο γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 6 Απριλίου, τον Πανιώνιο, γνωρίζοντας την ήττα με 14-8.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο οκτάλεπτο έως τα μέσα του, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εναλλάξ τέρματα, 2-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με 3-0 σερί διαμόρφωσαν το τελικό 5-2. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν, 5-3, ωστόσο με 3-0 σερί από τις αντίπαλες, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, 8-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Δικεφάλου έμειναν χαμηλά επιθετικά στο τρίτο οκτάλεπτο πετυχαίνοντας ένα τέρμα. Αντίθετα οι παίκτριες του Πανιωνίου βρήκαν τέσσερα, αυξάνοντας την διαφορά, 12-4. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έδειξαν το καλό τους πρόσωπο, μειώνοντας την διαφορά. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 14-8.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο της Χρύσας Χατζέλλη, την Τετάρτη 10 Απριλίου και ώρα 15:30, εντός έδρας, κόντρα στον Εθνικό Πειραιώς, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 Πόλο γυναικών.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 3-1, 4-1, 2-4

ΠΑΟΚ (Παπαγιαννάκης): Γκανγκλ, Μπίκου 1, Παρασκευοπούλου, Τζελέπη, Χριστοφορίδου, Ντάσιου 1, Γραικού 1, Χρονοπούλου, Ντόνα-Τσιάκα, Κοντονή 2, Νιαρχάκου 3, Σαλέχ, Φλώρου, Καλλία.

Πόλο Ανδρών

Για την 6η αγωνιστική της Β' Φάσης του G1, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo ταξίδεψε στον Πειραιά, όπου και αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 6 Απριλίου, τον ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 22-5.

Σ' ένα πολύ δυνατό τεστ για τους «ασπρόμαυρους», οι παίκτες του Δικεφάλου προσπάθησαν να αποκομίσουν ό,τι μπορούν από την αναμέτρηση, ενόψει των δύο πολύ σημαντικών αγωνιστικών που έρχονται κόντρα σε Περιστέρι και Παναθηναϊκό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 13-2, με το τελικό σκορ να είναι 22-5.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, το Σάββατο 13 Απριλίου και ώρα 15:30, εντός έδρας, κόντρα στον ΓΣ Περιστερίου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του G2.

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 7-2, 4-0, 5-3

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράγκος 1, Κεχαλάρης Ι. 1, Τσολακούδης 1, Ξυλάς, Κεχαλάρης Β., Προσινικλής Π. 1, Κόουπμαν, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς 1.