30/9/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.976

Χάντμπολ Ανδρών 2ης αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Bianco Monte Δράμα - 29-29

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Bianco Monte Δράμα με 29-29, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Πριν το παιχνίδι, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των έξι αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στο δυστύχημα των Τεμπών στις 04/10/1999.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο τις αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, 2-2. Το επόμενο δεκάλεπτο ήταν «ασπρόμαυρο» με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει τον ρυθμό, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-4. Η Δράμα αντέδρασε και έκανε την ανατροπή, 9-10, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε χαρακτήρα, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, 13-12, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επιθετικές αρετές, με τις δύο ομάδες να ανοίγουν τον ρυθμό, ωστόσο την Δράμα να παίρνει προβάδισμα, 15-16. Με διαρκή αντεπίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, 21-20, επεκτείνοντας ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του, 25-23. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε και πάλι χαρακτήρα «ντέρμπι», με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν, 28-28. Ο Παπάζογλου έδωσε προβάδισμα, 29-28, η Δράμα ισοφάρισε, 29-29, με αυτό να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-4, 9-8, 9-10, 13-12 (ημχ.) 15-16, 21-20, 23-21, 25-23, 28-27, 29-29

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....