24/9/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.969

Χάντμπολ Ανδρών 1η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΣΕ Δούκα - 22-24

Για την 1η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου 23 Σεπτεμβρίου, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον ΑΣΕ Δούκα, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 22-24.

Σ' ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα στην αρχή, 2-0, το οποίο ισοφάρισε ο Δούκας, 2-2. Οι «ασπρόμαυροι» δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν καθόλου το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, ωστόσο παράλληλα δεν βρήκαν κάποιο επιθετικό ξέσπασμα, διατηρώντας το επίπεδο του σκορ σε... κλειστά επίπεδα. Στο πρώτο εικοσάλεπτο δημιουργήθηκε ένας πολύ καλός ρυθμός, ωστόσο στα τελευταία δέκα λεπτά εκείνος έπεσε. Ο Δικέφαλος δημιούργησε ένα προβάδισμα στα τέλη του πρώτου μέρους, 11-9, ωστόσο μετά το 0-2 του Δούκα, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο μέρος, 11-11.

Παρόμοια εικόνα ήταν και αυτή του δευτέρου μέρους, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο τον Δούκα να δημιουργεί προβάδισμα. Σ' ένα απολύτως ισορροπημένο παιχνίδι, ΠΑΟΚ και Δούκας πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, διατηρώντας έντονο το ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Με το σκορ 22-22 στο 58' του παιχνιδιού, ο Ελευθεριάδης τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα, η οποία έδωσε και πέναλτι στον Δούκα. Ο Ζιβούλοβιτς ευστόχησε, 22-23, στην επόμενη φάση ο Καλόμοιρος σημάδεψε το δοκάρι, με τον Ζιβούλοβιτς από την γραμμή του πέναλτι να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό 22-24.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, απέναντι στην Δράμα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-6, 10-8, 10-8, 11-11 (ημχ), 13-14, 17-15, 18-17, 19-19, 21-20, 22-24

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 1, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 2, Θ. Παπάζογλου 3, Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δάιος, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 3.