30/9/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.975

Βόλεϊ Γυναικών Τουρνουά «Λεωνίδεια 2023»

ΠΑΟΚ - Θέτιδας Βούλας - 3-1

Στον τελικό του τουρνουά «Λεωνίδεια 2023» προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Θέτιδας Βούλας με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Τσιόγκα, Τερζόγλου, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς, Τσούμπα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με την Θέτιδα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, 7-8. Με πίεση στην υποδοχή της Θέτιδας και μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα, 16-14, το οποίο διατήρησε και στην τελική ευθεία, 21-18. Ελέγχοντας πλήρως το σετ, ο Δικέφαλος με 25-21 έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» αντιμετώπισαν μικρό πρόβλημα με την υποδοχή (38%), κάτι το οποίο έκανε το 8-5 σε 13-16. Σ' ένα σετ το οποίο κινήθηκε στις λεπτομέρειες, η Θέτιδα πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην τελική ευθεία, 17-21, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 21-25, 1-1.

Με διάθεση να μην επιτρέψει στην Θέτιδα να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τα ποσοστά της υποδοχής του, ενώ έβαλε στο παιχνίδι του και το μπλοκ. Με 8-5 και 16-13 πήρε τα ηνία του σετ, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα της Αττικής. Ο Δικέφαλος ήταν μπροστά στην τελική ευθεία, 21-18, ωστόσο η Θέτιδα αντέδρασε και το σετ οδηγήθηκε σε παράταση, 24-24. Οι παίκτριες του Ζάκοτς ήταν ψύχραιμες και με 27-25 έκαναν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, μπορεί ο ΠΑΟΚ να έμεινε πίσω στους πρώτους πόντους, 4-8, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή στα μέσα, 16-14. Αυτό έδωσε ψυχολογία στις «ασπρόμαυρες», οι οποίες με 25-20 πήραν τη νίκη με 3-1.

Στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:30, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στο Χαλκιοπούλειο Στάδιο Λαμίας, τον ΟΣΦΠ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 27-25, 25-20)

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 24-24, 27-25

4ο σετ: 4-8, 16-14, 21-17, 25-20

ΠΑΟΚ (Ζάκοτς): Ξανθοπούλου (λ, 68% υπ.-41% άριστη), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Οικονομίδου, Τερζόγλου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τσούμπα 27 (24/57 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μιλάνοβα 15 (41% υπ.-26% άριστη, 15/33 επ.), Τσιόγκα 10 (4/5 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ουίλιαμς 16 (28% υπ.-19% άριστη, 15/31 επ., 1 μπλοκ).

Θέτις Βούλας (Ρούσσης): Όλσον 4 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χέιντεν 12 (63% υπ.-41% άριστη, 10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (8/15 επ.), Μερτέκη 7 (45% υπ.-39% άριστη, 5/19 επ., 2 άσσοι), Παυλοπούλου, Σπανάκη, Μανιατογιάννη (λ, 36% υπ.-23% άριστη), Πετοβάρι 20 (17/45 επ., 2 μπλοκ, 1 άσοος), Παπαγεωργίου 12 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος).