ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.774

Basketball Champions League 3ο παιχνίδι των Play-In

Ρίτας - ΠΑΟΚ - 82-63

Για το 3ο παιχνίδι της σειράς των Play-In του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε στο Βίλνιους με 82--63 από τη Ρίτας

Παρά την καλή του παρουσία στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Λιθουανών στο δεύτερο ημίχρονο που άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη - πρόκριση.

Οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν σε σημαντικό βαθμό την αστοχία τους καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 38% εντός παιδιάς (13/33 δίποντα και 11/30 τρίποντα) έχασαν τα ριμπάουντ (41-34) ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ mateco ήταν άστοχοι από την αρχή της αναμέτρησης ωστόσο τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν τους επέστρεψαν να είναι κοντά στο σκορ (18-15 στο δεκάλεπτο).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά ο ΠΑΟΚ, κυρίως χάρη στον Ράιλι, παράμενε κοντά στο σκορ με τη διαφορά να παραμένει διαχειρίσιμη μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-37).

Οι γηπεδούχοι ωστόσο μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και άνοιξαν πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-37). Ο Ράιλι με τρίποντο μείωσε σε 59-50 στο 29' όμως ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς για σχεδόν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν με 67-52. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους Λιθουανούς να φτάνουν το προβάδισμά τους και στο +22 (82-60) λίγο πριν από το τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63

Rytas: Echodas 16, Normantas 7 (1), Radzevicius 6 (1), Uleckas 3 (1), Varadi 8 (2),  Foster 19 (3), Fridriksson 12 (1), Kairys 6, Lekunas Masiulis 3 (1), Simonis Williams 2

ΠΑΟΚ: Franke 8 (1), Σαλούστρος 7 (1), Sibert 3 (1), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1), Hands 5, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 6 (2), Polley 6, Renfro 4, Riley 21 (5)

Άρης Λυκογιάννης,

«Ήταν ένα παιχνίδι με το νόμισμα να έχει δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο μείναμε στο πλάνο μας, ελέγχαμε το παιχνίδι και είχαμε σωστές επιλογές στην επίθεσή μας. Στο δεύτερο άλλαξαν όλα και η άμυνά της Ρίτας ήταν πολύ επιθετική, στο όριο του φάουλ ή και πάνω από αυτό.

Δεν ήμασταν έτοιμοι για αυτό το σκληρό παιχνίδι και αυτό το επίπεδο. Αλλά, αν θες να πας στους «16» έτσι πρέπει να παίξεις. Μείναμε από δυνάμεις και ήταν φυσιολογικό το αποτέλεσμα.

Η προσέγγιση της Ρίτας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτή που είχαμε εμείς στο πρώτο ημίχρονο. Δεχθήκαμε κάποια τρίποντα, το κοινό μπήκε στο παιχνίδι, πήραν ψυχολογία και έτσι ελέξχαν τον ρυθμό και πήραν τη νίκη».