3/1/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.752

Play-In του Basketball Champions League

Ρίτας (Λιθουανία) - ΠΑΟΚ - 85-62

Για τα Play-In του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε στην Jeep Arena, στη Λιθουανία, με 85-62 από την Ρίτας ..

Οι Θεσσαλονικείς που παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες έχασαν με 85-62 στο Βίλνιους από τη Ρίτας, με τους Λιθουανούς να κάνουν το 1-0 στη σειρά των αγώνων και τον ΠΑΟΚ mateco πλέον να χρειάζεται ισάριθμες νίκες στα επόμενα δύο παιχνίδι ώστε να πάρει εκείνος την πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να καλύψει τις απουσίες κυρίως των Ρένφρο, Καμπερίδη και Σλαφτσάκη και «πλήρωσε» σε σημαντικό βαθμό το μικρό ροτέισον. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι τελειώνοντας το παιχνίδι με μόλις 5/29 τρίποντα αλλά και 17/35 δίποντα, ενώ μάζεψαν 20 λιγότερα (25-45) ριμπάουντ σε σχέση με τους γηπεδούχους.

Οι Λιθουανοί, μετά το πρώτο πεντάλεπτο (11-9) εδραίωσαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 23-16. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco, μείωσε πλησίασε και πάλι μειώνοντας σε 25-23 όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 13-2 για τους γηπεδούχους με το οποίο ξέφυγαν με 38-25 στο 17' και ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (46-32).

Οσο ο ΠΑΟΚ mateco ήταν άστοχο τόσο η Ρίτας διεύρυνε τη διαφορά που στο 28' έφτασε στους 20 πόντους (62-42). Τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έφτασε στη μέγιστη τιμή της, με τον Εχόντας να κάνει το σκορ 83-54 και τη Ρίτας να φτάνει τελικά στην επικράτηση με 85-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62

Ρίτας: Νορμάντας 14 (2), Γουίλιαμς 8, Λεκούνας 5 (1), Ρατζεβίτσιους 4, Φρίντρικσον 10 (1), Ούλεκας 3 (1), Κάιρις 5, Έκοντας 11, Φόστερ 14 (1), Μασιούλις, Βάραντι 11 (1)

ΠΑΟΚ: Φράνκε 6 (0/5), Ράιλι 17 (2), Τσιακμάς 4, Χάντς 11 (0/3), Μαργαρίτης 5 (1), Πόλι 8 (1/4), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 5 (1/5), Καλλιοντζής, Σαλούστρος 4

Άρης Λυκογιάννης

«Συγχαρητήρια στη Ρίτας, έλεγξε το παιχνίδι, έπαιξε δυνατά στην άμυνα και πήρε δίκαια τη νίκη. Χάσαμε το μυαλό μας και τον ρυθμό μας στη δεύτερη περίοδο. Κάναμε γρήγορες επιθέσεις και η Ρίτας ξέφυγε και δεν μπορέσαμε να γυρίσουμε στο παιχνίδι.

Υπάρχουν δικαιολογίες, καθώς είχαμε πολλές απουσίες αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Ελπίζουμε να γυρίσουν οι παίκτες και ελπίζω να τα ξαναπούμε εδώ».