11/1/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.769

Χάντμπολ Γυναικών 11η αγωνιστική της Α1

ΠΑΟΚ - ΑΕΠ Πανοράματος - 51-33

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, κερδίζοντας την ΑΕΠ Πανοράματος με 51-33, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Γκόμες, Ζενέλι και Μπροκάντο.

Οι «Νταμπλούχες» ξεκίνησε δυναμικά, ανοίγοντας το σκορ με την Μπροκάρντο να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν ισοφαρίζοντας σε 1-1, όμως ο ΠΑΟΚ με το εύστοχο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου και τα τέρματα των Ζενέλι, Μεντεσίδου, και Μπροκάντο, έκανε το 5-1. Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Πανοράματος κατάφεραν να απαντήσουν και να ισοφαρίσουν σε 9-9, οι «ασπρόμαυρες» όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, με τις Χατζηπαρασίδου και Γκόμες να κάνουν το 11-9. Λίγο αργότερα με πέντε συνεχόμενα γκολ, δύο από την Ντίας και άλλα τρία από τις Σεβδίλη, Χατζηπαρασίδου, Μποριζόφσκα, το σκορ έφτασε στο 16-10. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πάλι ψαλιδίζοντας την διαφορά τερμάτων, ωστόσο αυτή την φορά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο να έχει το «πάνω χέρι» και την Ντίας να κάνει το 19-16.

Οι «ασπρόμαυρες» στο δεύτερο μέρος του αγώνα ανέβασαν κι άλλο το τέμπο τους. Με ένα σερί τεσσάρων τερμάτων από τις Σεβδίλη, Μποριζόφσκα, Γκόμες και Χατζηπαρασίδου, το σκορ από το 22-19 πήγε στο 26-19. Λίγο αργότερα η Μεντεσίδου έφτασε την διαφορά των ομάδων σε διψήφιο αριθμό κάνοντας το 32-22, ενώ «χτύπησε» ξανά με τέσσερα συνεχόμενα γκολ διαμορφώνοντας το σκορ σε 37-23. Η Σαμολαδά μεγάλωσε κι άλλο το προβάδισμα του ΠΑΟΚ κάνοντας το 39-24, το ίδιο έκανε αργότερα και η Ζενέλι σκοράροντας για το 45-29. Ο αγώνας τελείωσε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 51-33.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, στις 21 Ιανουαρίου, εκτός έδρας, απέναντι στον ΑΕΣΧ Πυλαίας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 9-5, 11-8, 13-11, 16-14, 19-16 (ημχ), 22-18, 29-21, 34-23, 39-27, 45-28, 51-33.

ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 8, Βράνσιτς 2, Χριστοφόρις, Σαμολαδά 2, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 9, Γκόμες 4, Ζενελι 6, Μποριζόφσκα, Ριμπέιρο 7, Μπουράτο 8.

ΑΕΠ Πανόραμα (Βακάλης): Φλώρου, Κουρτίδη, Λιούκα 2, Εμμανουηλίδου 2, Γ. Παπαδοπούλου 3, Τσάρτσιου, Αμανατίδου 1, Κουκλοτίδου 1, Μήγγα 1, Νικολάου, Βράμπα 1, Γκονσάλβες 5, Κουλούρη 6, Αμπίλντα 11, Αγν. Παπαδοπούλου.

Διαιτητές: Γράψας - Παπούλιας. Δίλεπτα: 2/2. Πέναλτι: 2/2 - 1/2

Χάντμπολ Ανδρών 14η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Ιωνικος Νέας Φιλαδέλφειας - 25-22

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας εντός έδρας του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 25-22, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, και στηριζόμενος κυρίως στην περιφέρεια του πήρε μία μικρή διαφορά δυο γκολ, 4-2. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση φέρνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι στα ίσια, 5-5, ενώ στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά, 7-8. Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ήταν «ντέρμπι», με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκοράρισμα, μέχρι και το τελικό 13-13.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, 16-13. Ο Ιωνικός βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στον αγώνα, με τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά να ξεκινούν με τις δύο ομάδες σε κοινή αφετηρία, 18-18. Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γούσιου «έσφιξαν» την άμυνα τους, πετυχαίνοντας κάποια κρίσιμα γκολ. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με τρία γκολ, 23-20, παίρνοντας τη νίκη με 25-22.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 21 Ιανουαρίου, εκτός έδρας, κόντρα στην ΧΑΝΘ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 6-8, 9-10, 11-11, 13-13 (ημχ), 16-13, 16-15, 18-18, 21-20, 23-20, 25-22

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου 1, Βελισσαρίου, Αποστόλου 1, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Λαδάκης 2, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Νικολίνταης, Κουκουλάς 5, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης 4, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Βασιλείου 1, Χαντέλης, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 3, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/6-0/1