17/1/20

oxyro N 3.905

Βόλεϊ ανδρών 9η αγωνιστική

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ - 3-2

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις απέναντι στον Παναθηναϊκό στο «Άγιος Θωμάς» Sports Hall, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League 2019-20, από τον οποίο και έχασε με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά, πήρε προβάδισμα με 6-12 με ψυχολογία και θέληση, φθάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες έπαιζαν με το ίδιο τεμπό με τους γηπεδούχους να έχουν καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα ένα μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι και το τέλος του σετ, κερδίζοντάς το με 25-21.

Το τρίτο σετ, κύλησε όπως και το δεύτερο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και τους τελευταίους πόντους 20-20 και 23-23 με τον Δεληκώστα να παίρνει τάιμ άουτ και τον Δικέφαλο να παίρνει το σετ με 24-26.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 4-4, με τους γηπεδούχους να έχουν από κει και πέρα τον πρώτο λόγο και να κάνουν το 2-2 με 25-16.

Στο πέμπτο σετ, έπεσαν κορμιά με τις δύο ομάδες να ανταπαντούν τους πόντους της άλλης μέχρι το 10-10 εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 4-0, με τον Δικέφαλος να απαντάει με ένα δικό του σερί 3-0 αλλά τελικά να χάνει την τελευταία φάση και κατα συνέπεια το ματς.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, στις 25 Ιανουαρίου στον Πειραιά κόντρα στο τοπικό Ολυμπιακό

Τα σετ: 21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ, Χαραλαμπίδης, Κωνσταντινίδης, Τερζής, Στεφάνου, Φιλίποφ, Γάτσης, Σωτηρίου, Βαν Ντάικ, Ίλινιχ, Εφραιμίδης, Μπούτος, Αρμενάκης, φαν Ντεν Ντρις, Μπιέλιτσα

Βόλεϊ γυναικών 12η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 3-0

Τη μεγάλη νίκη με 3-0 πανηγύρισε απέναντι στον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Μίκρας ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Ο Μίχαλ Μάσεκ ξεκίνησε με τις Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου, Χαντάβα, Καζορόφσκα, Καραφουλίδου, Έρτσεν και λίμπερο την Μυρίδου, με τον ΠΑΟΚ να κάνει πολύ δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 4-1 και 7-2 αντίστοιχα μετά από επίθεση της Έρτσεν.

Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε μάλιστα και σε διψήφιες διαφορές, καθώς ο Δικέφαλος ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένος από τον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 1-0 εύκολα με 25-12, σε μόλις 20 λεπτά!

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ, και βρέθηκε μπροστά με 5-3, κάνοντας καλό ξεκίνημα στο σετ. Οι «πράσινες» αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 8-8, αναγκάζοντας τον Μάσεκ να καλέσει time-out, το οποίο δεν βοήθησε ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ, καθώς η ομάδα του Καμπερίδη προηγήθηκε με 12-14 και 18-20 αντίστοιχα, δυσκολεύοντας το έργο των γηπεδούχων, που έδειξαν όμως μεγάλα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 20-20, και πηγαίνοντας στο set-ball με 24-21.

Μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες, ο Δικέφαλος έκανε το 2-0 με 25-23, μετά από επίθεση της Καζορόφσκα.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς με 5-7 και 10-14, έχοντας την Πότοκαρ σε πολύ καλή μέρα, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +6 με 13-19. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 20-20 με μπλοκ της Έρτσεν, η οποία κουβαλούσε τον Δικέφαλο επιθετικά.

Οι «ασπρόμαυρες» δεν έμειναν εκεί, καθώς κατάφεραν να πάνε στο 24-22 με σπουδαίο μπλοκ, παίρνοντας δύο set-match ball. Το πρώτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να το σβήσει, αλλά στην δεύτερη επίθεση της η Χαντάβα δε λάθεψε, χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη στον ΠΑΟΚ με 25-23 και 3-0!

Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-23

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3/6 επ.), Πολυνοπούλου 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (14/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 29% άριστες), Έρτσεν 15 (12/34 επ., 3 μπλοκ), Κατσορόφσκα 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 67% άριστες) / Μυρίδου (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ. – 46% άριστες), Κιόση, Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 50% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/25 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. – 17% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/8 επ.), Οικονομίδου 6 (6/22 επ.), Πότοκαρ 15 (15/37 επ., 40% υπ. – 25% άριστες), Κελεσίδη 4 (3/5 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 76% υπ. – 53% άριστες), Κωνσταντέλου 2 (2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).