14/1/20

oxyro N 3.903

11η αγωνιστική, BCL

ΠΑΟΚ - JDA Dijon Basket -77-84

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και διακυμάνσεις στο σκορ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 77-84 από την JDA Dijon για την 11η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (22-15) στο 8΄, αλλά η Dijon μείωσε στον πόντο (22-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μέσα της περιόδου (31-30 στο 15΄), αλλά οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Alexandre Chassang και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 3 πόντων (41-44).

Η Dijon ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 0-12 και έτσι βρέθηκε στο +15 (41-56 στο 24΄), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα δικό του σερί 12-0 και έτσι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 60-60 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο ΠΑΟΚ, βρίσκοντας σκορ από τον Bobby Brown, προηγήθηκε με 77-76 στο 37΄. Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, ο ΠΑΟΚ βραχυκύκλωσε επιθετικά και με ένα σερί 0-8, οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με 77-84, με τον David Holston να σημειώνει σημαντικά καλάθια, όπως και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο.

Κώστας Χαραλαμπίδης:
«Συγχαρητήρια στην Ντιζόν, είναι μία πολύ καλή ομάδα, και πρώτη στον όμιλο, και πιστεύω ότι έτσι όπως εξελίχθηκε στο τέλος το παιχνίδι είναι και θέμα τύχης, εμείς πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να συνεχίσουμε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι μπορούμε».

Τι έφταιξε στα τελευταία λεπτά:
«Θέλω να πω καταρχάς ότι η σκέψη μας είναι στον Σταύρο και στον τραυματισμό του, όσον αφορά τα τελευταία λεπτά, είχαμε κακές αποφάσεις επιθετικά, είχαμε πει ότι θα κάναμε κάποια πράγματα, αλλά πήραμε λάθος αποφάσεις, ενώ αμυντικά δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση με τον τρόπο που είχαμε πει. Αυτά συμβαίνουν, τα παιδιά προσπάθησαν πολύ, πρέπει να συνεχίσουμε και να μείνουμε συγκεντρωμένοι στον κυρίαρχο στόχο μας».

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84

ΠΑΟΚ: Smith 17 (3), Σχίζας 4, Brown 10 (1), Τσόχλας 9 (3), Μαργαρίτης 1, Best, Καραμανώλης, Shorter 10, Wiggins 15, Σαρικόπουλος 4, Knowles 4

JDA Dijon: Solomon 10 (2), Sulaimon 12 (2), Leloup 3 (1) Holston 8 (2), Kulvietis 6 (2), Ulmer 15 (2), Loum 6, Chassang 15 (1), Julien 9 (1)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....