7/1/20

oxyro N 3.897

10η αγωνιστική, Group Stage, Basketball Champions League

Νεπτούνας - ΠAOK - 80-86

Για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας, στη Svyturio Arena, τη Neptunas με 80-86...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Antwaine Wiggins και Adam Smith, προηγήθηκε με 20-21 στο 10΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος και είχε το προβάδισμα σε συνεχώς, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (33-40) στο 17΄με ένα τρίποντο του Aaron Best και με 40-47 λίγο πριν το τέλος του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 42-47.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη του ΠΑΟΚ, καθώς μπορεί να ξεκίνησε καλά και να προηγήθηκε με 42-52 χάρη σε ένα καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου, αλλά στη συνέχεια κόλλησε στην επίθεση και επέτρεψε στη Neptunas να προηγηθεί με 64-60.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους (75-64)στο 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι. Με το σκορ στο 77-70 στο 36΄, ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με ένα επί μέρους σκορ 3-16 και έφτασε στη νίκη με 80-86, με τους Shannon Shorter και Bobby Brown να είναι οι πρωταγωνιστές στο τελευταίο λεπτό.

Ο Shorter έκοψε το σουτ του Gytis Masiulis στα 36΄΄ με το σκορ στο 80-81 υπέρ του ΠΑΟΚ και στην επόμενη επίθεση, ο Bobby Brown σημείωσε το πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα, διαμορφώνοντας το 80-84 στα 17΄΄! Τελικά, με 2 βολές του Adam Smith, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 80-86.

Κώστας Χαραλαμπίδης
«Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για αυτή τη μεγάλη νίκη. Ήταν πολύ δύσκολο για εμάς να παίξουμε 48 ώρες μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ήταν συγκεντρωμένοι, πάλεψαν και όταν χάναμε στη 3η και 4η περίοδο, προσπάθησαν να το ανατρέψουν και το κατάφεραν. Έδειξαν τρομερό χαρακτήρα και θέλω να τους συγχαρώ γι’ αυτό.

Επίσης θέλω να αφιερώσω αυτή τη νίκη στους φιλάθλους μας που ταξίδευσαν 2.000 χιλιόμετρα για να έρθουν και να μας υποστηρίξουν».

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86

Neptunas: Pazera, Janavicius 11 (2), Sedereskis 5, Delininkaitis 15 (2), Slavinskas 11, Olisevicius 5 (1), Galdikas 9, Masiulis 13, Jogela 2, Gailius 16 (2), Williamson 2

ΠΑΟΚ: Smith 18 (3), Σχίζας 6, Brown 11 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 6, Best 14 (2), Καραμανώλης, Shorter 8, Wiggins 13 (1), Σαρικόπουλος 2, Knowles 3