23/2/19

oxyro N 3.625

Mπάσκετ Γυναικών 15η αγωνιστική

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ - 83-40

Ο αήττητος επί επτά σερί αγωνιστικές ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ γνώρισε την πρώτη ήττα μέσα στο 2019 στο ΔΑΚ Γλυφάδας από την ομάδα του Πειραιά, πληρώνοντας και τις ελλείψεις του, τη δικαιολογημένη απουσία της τραυματία Ρένιας Καρλάφτη, αλλά και την απουσία της Kaylon Williams.

Ο Δικέφαλος μπήκε στον αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 28-7 και το ημίχρονο με 51-17. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 63-27 και η αναμέτρηση με 83-40.

Στην ομάδα επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής, εκεί όπου ο Δικέφαλος υποδέχεται τον Ηρακλή στο Παλατάκι μας.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Λύμουρα 11, Κωτούλα 3, Λέξα, Κριμίλη 5, Ταρπάγκου 1, Καρακούλα, Τζέλου, Govan 7, Jackson 13

Ποδόσφαιρο Γυναικών 15η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Ελπίδες Καρδίτσας 94 - 9-0

Ακόμη μία μεγάλη νίκη πέτυχαν οι "ισόβιες" Πρωταθλήτριες του ΠΑΟΚ ΜΟRRIS, επικρατώντας αυτή τη φορά των Ελπίδων Καρδίτσας με 9-0.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου μπήκαν ιδιαίτερα "ορεξάτες" στην αναμέτρηση, με το σκορ να ανοίγει από το 5ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης η Gizela Betancourt με 1-0. Στο 7ο λεπτό του αγώνα η Θωμαή Βαρδαλή έγραψε το 2-0, με την Ελένη Κακαμπούκη να "καπνίζει" τα αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 3-0. Η Gizela Betancourt σημείωσε το 4-0, με την Αναστασία Σπυριδωνίδου να την ακολουθεί για το 5-0. Το χατ τρικ της Betancourt ήταν γεγονός για την Gizela Betancourt, όταν έγραψε το 6-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναστασία Γκάτσου στο 59ο λεπτό έγραψε το 7-0 για τις "ασπρόμαυρες", ενώ η Αναστασία Σπυριδωνίδου στο 78' το 8-0. Το τελικό 9-0 έκανε η Gizela Betancourt στο 89'.

Ο Δικέφαλος επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά την ποιότητά του, συνδυάζοντας για ακόμη μία φορά νίκη και ωραίο θέαμα, ενώ πέτυχε τη 13η νίκη του στην πορεία του για τον τίτλο.

ΠΑΟΚ: Νάση, Γεωργίου, Κακαμπούκη, Στράντζαλη (76' Καλέση), Smiljkovic, Χατζηγιαννίδου, Σπυριδωνίδου, Βetancourt, Βαρδαλή, Καραπέτσα (68' Δοϊρανλή), Γκάτσου.