20/2/19

oxyro N 3.622

Βόλεϊ Ανδρών Προημιτελική φάση, Κύπελλο Ελλάδος

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 3-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκού για τη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος το απόγευμα της Τετάρτης 20 Φεβρουαρίου 2019, όπου πετυχαίνοντας μία καθαρή νίκη με 3-0 σετ, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ, με τους Φιλίποφ, Όκολιτς, Σαφράνοβιτς, Μουαγκουτούτια, Κλαπβάικ, Τακουρίδη και λίμπερο τον Εφραιμίδη στην αρχική του σύνθεση, πέτυχε στο πρώτο σετ να προηγηθεί με 3-0, 6-3 και αργότερα 10-6. Από το 14-11 και έπειτα, οι παίκτες του Δικεφάλου με ένα σερί ανέβασαν τη διαφορά στους +7 πόντους, 18-11 και τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9, οπότε και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να χτίζει μία διαφορά, η οποία έφτασες τους +5 πόντους, 16-11 και 19-14. Αν και ο αντίπαλος προσπάθησε να μειώσει σε 23-21, οι «ασπρόμαυροι» , με πάθος και θέληση, έκαναν το 2-0 σετ, με 25-22 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα των +3 πόντων, 5-2, το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε σε +5 πόντους, 9-4. Ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας σε 10-10, ωστόσο ο «ασταμάτητος» ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι, με το τάιμ άουτ να τον βρίσκει προηγούμενο με 16-12. Οι «ασπρόμαυροι», παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων να αντισταθούν, δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-20 και της νίκης-πρόκρισης με 3-0 σετ.

Την προσπάθεια των παικτών του Δικεφάλου στήριξαν οι φίλοι της ομάδας που παρευρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ το παρόν έδωσε και η κυπελλούχος γυναικεία ομάδα χάντμπολ, η οποία αποθεώθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Η κλήρωση για την επόμενη φάση του θεσμού θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Παρασκευής 22 Φεβρουαρία στα Γραφεία της ΕΟΠΕ.

Σάκης Ψάρρας:
"Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους αθλητές μου για τον τρόπο που αντέδρασαν σε έναν αγώνα νοκ άουτ. Όλος ο σχεδιασμός που κάναμε αυτόν τον καιρό ήταν πάνω στο να κερδίσουμε τη σημερινή αναμέτρηση. Είμαστε μία ομάδα καινούρια, με νέο προπονητή και αθλητές, προσπαθούμε να βρούμε μία χημεία. Εγώ ακόμη μαθαίνω την ομάδα και η ομάδα μαθαίνει εμένα. Βρισκόμαστε σε ένα πολύ καλό στάδιο και ξεκινάει μία νέα περίοδος, δεύτερη θα έλεγα. Απομένουν ακόμη πέντε παιχνίδια στην κανονική περίοδο και θέλουμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα ενόψει των πλέι-οφς".

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 25-22, 25-20

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 19 (15/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/7 επ., 44% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1/1 επ.), Γιορντάνοφ 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/13 επ., 23% υπ. - 13% άριστες), Πανταλέων 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 11% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/5 επ.) / Ζήσης (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Πεντείδης, Γαλιώτος.