23/2/19

oxyro N 3.623

17η αγωνιστική της Volley League.

ΠΑΟΚ - Φοίνικα Σύρου - 3-1

O ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League, επί του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρισκόταν ισόπαλος με τον αντίπαλο, 4-4, αργότερα του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 7-10 και 10-15. Παρά τις εναλλαγες στο σκορ και το ότι οι παίκτες του Δικεφάλου μείωσαν τη διαφορά σε 14-16 και 15-17, το σετ κατέληξε στον αντίπαλο με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν το ρυθμό τους και, με ένα σερί, προηγήθηκαν με 3-0 αρχικά και 6-1 στη συνέχεια. Ο Φοίνικας απάντησε, μειώνοντας σε 8-7, ωστόσο, ο Δικέφαλος έφυγε και πάλι μπροστά στο σκορ, 14-9 και 15-10. Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για 3 πόντους, 13-16, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 18-18. Η εξέλιξη του σετ από εκεί και έπειτα κρινόταν στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 26-24 τελικό σκορ, κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 3-3, όταν ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί, έχτισε μία διαφορά των +7 πόντων, 10-3. Ο αντίπαλος μείωσε σε 12-8 και 12-10, με την ισοπαλία να έρχεται στο 14-14. Ο Δικέφαλος, παρά την αντίσταση των φιλοξενουμένων, έφυγε και πάλι μπροστά στο σκορ, 19-16 και 22-17 για να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και της νίκης με 3-1 σετ.

Οι δηλώσεις του προπονητή Σάκη Ψάρρα και του Αλεξάντερ Όκολιτς.
Σάκης Ψάρρας:
"Θέλω να δώσω αρχικά συγχαρητήρια στην ομάδα του Φοίνικα, η οποία ήταν ανταγωνιστική σήμερα. Στα πλαίσια της δικής μας προετοιμασίας, ήθελα έναν αντίπαλο ανταγωνιστικό, ήθελα να δω πώς θα αντιδράσει η ομάδα, ειδικά όταν βρίσκεται πίσω και περνάει μπροστά. Είναι κέρδος, όταν μία ομάδα είναι πίσω, κρατάει την τακτική, παίζει σωστά και περνάει μπροστά. Πρέπει να μάθουμε  να είμαστε ανταγωνιστικοί σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί μπροστά μας έρχονται δύσκολα παιχνίδια και τελικοί. Η σημερινή αναμέτρηση για εμάς ήταν ένα τεστ, που περάσαμε με καλό βαθμό. Στα αγωνιστικά κομμάτια που δεν πήγαμε τόσο καλά, θα δουλέψουμε, θα προπονηθούμε και θα βελτιωθούμε. Η αγωνιστική πειθαρχία και δουλειά είναι τα βασικά συστατικά της βελτίωσης και αυτό θα κάνουμε!".

Αλεξάντερ Όκολιτς:
"Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες και σε όλη την ομάδα για τη νίκη σήμερα. Επίσης, θέλω να συγχαρώ την αντίπαλη ομάδα για τη μαχητικότητα που έδειξε. Θέλω να πω πως λυπάμαι για τα κακά συμβάντα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα μας αυτή την εβδομάδα είχε ένα δύσκολο πρόγραμμα με αρκετούς αγώνες και η εμφάνισή μας σήμερα οφειλόταν και σε αυτό, αλλά θέλω να αναφέρω πως αυτό δεν είναι άλλοθι για εμάς. Στο τελευταίο σετ, πετύχαμε μία μεγάλη διαφορά, αλλά μετά επιτρέψαμε στον αντίπαλο να ισοφαρίσει και αυτό δεν πρέπει να το επιτρέπουμε στους εαυτούς μας. Έχουμε χρόνο, όμως, για να το βελτιώσουμε, κάτι που θα γίνει μόνο μέσα από την προπόνηση. Πρέπει να δουλέψουμε στη συγκέντρωσή μας τόσο ατομικά όσο και ομαδικά και να παίζουμε σαν ομάδα".

Αναλυτικά τα σετ: 19-25, 25-21, 26-24, 25-17

Βόλεϊ Γυναικών 17η αγωνιστική

Α.Ο. Αιγάλεω - ΠΑΟΚ - 0-3

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League τον Α.Ο. Αιγάλεω, πετυχαίνοντας μία καθαρή νίκη με 0-3 σετ.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν στην αναμέτρηση με στόχο να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης και αυτό έκαναν, επικρατώντας στο πρώτο σετ με 25-17, στο δεύτερο σετ με 25-18 και στο τρίτο σετ με 25-17.

Η ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη, έχοντας εξασφαλίσει την ιστορική πρόκριση στους «8» του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος, επέστρεψε στο πρωτάθλημα με ανεβασμένη την ψυχολογία, καθώς ο μεγαλύτερος στόχος της σεζόν είναι να τερματίσει στην 1η θέση της βαθμολογίας, εξασφαλίζοντας την απευθείας άνοδο στα σαλόνια της Α1.

Αναλυτικά τα σετ: 17-25, 18-25, 17-25