23/2/19

oxyro N 3.624

Χάντμπολ Ανδρών 18η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Φοίβος Συκεών -31-20

Ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV, μετά τη νίκη στην Έδεσσα, επέστρεψε στο «σπίτι» του, το κλειστό της Νεάπολης, όπου και υποδέχθηκε τον Φοίβο Συκεών το απόγευμα του Σαββάτου, πετυχαίνοντας μία άνετη επικράτηση με 31-20.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV ευτύχησε να προηγηθεί με 5-1 και 7-2 και, παρά τις προσπάθειες του Φοίβου, ο οποίος αντεπιτέθηκε, μειώνοντας σε 8-6, πήγε τελικά στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 16-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «μάγκες με τα ασπρόμαυρα» με ένα σερί 8 γκολ, έστειλαν τη διαφορά στα +12 γκολ, 24-12, διαφορά την οποία δεν κατάφερε να μειώσει ο Φοίβος, με την αναμέτρηση να λήγει με 31-20 τελικό σκορ υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος πέτυχε μία εξαιρετική εμφάνιση, με πολλά καλά διαστήματα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ομάδα της Δράμας 86 το Σάββατο 2 Μαρτίου 2019.

Χάντμπολ Γυναικών 11η αγωνιστική

ΓΑΣ Καματερού ΠΑΟΚ Μateco - 21-37

Ο ΠΑΟΚ Μateco αντιμετώπισε νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου 23 Φεβρουαρίου 2019 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Χάντμπολ Γυναικών τον ΓΑΣ Καματερού, του οποίου και επικράτησε με 21-37.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν "χαλαρά" στην αναμέτρηση, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να παραμείνει κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει με 13-17 υπέρ των "ασπρόμαυρων". Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και, όπως ήταν αναμενόμενο και τη διαφορά στο σκορ, κατακτώντας τελικά τη νίκη με 21-37.

Συμπερασματικά, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, στηριζόμενα στο βάθος και την ποιότητα του ρόστερ τους, πέτυχαν ακόμη μία άνετη επικράτηση, διατηρώντας το αήττητο σερί τους στο μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ Μateco (Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 13, Παναγιωτίδου 8, Γκάτσιου 1, Ζυγούρα 2, Κρίτζαλη 2, Ευμορφίδου 1, Camboim, Σαμολαδά 3, Ράτσικα, Κωστοπούλου 2, Μπατζαρακούδη, Νίκολιτς 3, Βαφειάδου 2, Ζidek