17/5/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.218

play offs της Basket League

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ - 84-66

Για τα play offs της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας με 84-66 από τον Παναθηναϊκό ...

Το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ έδωσε μία γεύση για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι μπορεί να μπήκαν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν τόσο εύκολο το έργο τους.

Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 11-5 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (33-23) στο 15’ με δύο βολές του Γκράντ κι έπειτα από τρία λεπτά με+11 (39-28). Με τις επιθετικές λύσεις του Κέβιν Πόρτερ (16 πόντους μέχρι το ημίχρονο) ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ και συνέχισε να στέκεται αρκετά καλά στο ματς μετά το πρώτο μέρος (46-37).

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, ωστόσο μετά το 27’ οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (66-50) ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 20-13.

Με καλή άμυνα, οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον ΠΑΟΚ και τρέχοντας σερί 6-0 έφτασαν τη διαφορά στους 22 πόντους (72-50) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66.

Παναθηναϊκός: Βιντόζα 6 (2), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 10 (1), Γριγκόνις 15 (2), Μήτογλου 15 (4), Καλαϊτζάκης 6 (2), Μωραΐτης, Σαμοντούροφ, Παπαπέτρου 7 (1), Λεσόρτ 14, Αντετοκούνμπο 9, Μαντζούκας.

ΠΑΟΚ: Μακ Νις 10, Φρίντρικσον 2, Μίχαλακ 7 (2), Άλστον 14 (2), Πόρτερ 26 (4), Τσιακμάς 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Μαργαρίτης, Γουίλιαμς, Αρσενόπουλος.