13/5/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.214

Χάντμπολ Γυναικών Δεύτερος Τελικός

ΠΑΟΚ - ΟΦΝΙ - 22-28

Για τον δεύτερο τελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχτηκε το απόγευμα της Τετάρτης 15 Μαΐου, τον ΟΦΝΙ, γνωρίζοντας την ήττα με 22-28.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των παικτριών του Δικεφάλου στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 3-0. Μάλιστα, το τρίτο γκολ προήλθε από την Μαρία Χατζηπαρασίδου, η οποία έφτασε τα 1000 με την ασπρόμαυρη φανέλα. Ο ΠΑΟΚ mαteco συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα του, 5-4, ωστόσο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με σερί έκαναν την ανατροπή, 6-9. Η διαφορά συνέχισε να παραμένει, με τον Δικέφαλο να ψάχνει αντίδραση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 10-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες και Κυπελλούχες Ελλάδος έψαχναν το δικό τους καλό διάστημα, προκειμένου να μειώσουν στο σκορ, παίρνοντας παράλληλα και ψυχολογία. Στο τελευταίο τέταρτο και με το σκορ στο 17-22, ο Δημήτρης Πελεκίδης δοκίμασε σχήμα επτά εναντίον έξι, προκειμένου ο Δικέφαλος να μειώσει, ωστόσο δεν λειτούργησε, με την διαφορά να αυξάνεται, 18-27. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε δραματικά στο τελευταίο πεντάλεπτο, με το τελικό σκορ να είναι 22-28.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ mαteco θα αναζητήσει την μείωση της σειράς το Σάββατο 18 Μαΐου και ώρα 18:00, προκειμένου να επιστρέψει την σειρά στην Θεσσαλονίκη, καθώς βρίσκεται πίσω με 0-2 στις νίκες.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-4, 6-9, 8-10, 10-12, 10-14 (ημχ), 13-16, 14-19, 15-20, 17-22, 20-26, 22-28

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Κερλίδη 2, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα 1, Σεβδίλη 3,  Σίλβα, Ζενέλι,  Μποριζόφσκα 2, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 4