24/10/15

oxyroN2.642

ΆρηΘ - ΠΑΟΚ -  84-72

Ύστερα από μεγάλη μάχη και ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο Αλεξάνδρειο από τον Άρηθ με 84-72 για την 3η αγωνιστική της Basket League
Άρης και ΠΑΟΚ  για 66η φορά στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Από το 1992 σε συνολικά 65 αναμετρήσεις, ο «Δικέφαλος» έχει το προβάδισμα μετρώντας 39 νίκες έναντι 26 του Άρη που ειδικότερα στα εντός έδρας παιχνίδια του έχει τον πρώτο λόγο. Οι «κίτρινοι» σημείωσαν 17 νίκες ως γηπεδούχοι ενώ ο ΠΑΟΚ έχει 14 «διπλά».

Σούλης Μαρκόπουλος:
"Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Άρη για τη σημερινή νίκη του. Είχε πιο πολλές δυνάμεις από εμάς και έπαιξε πιο ορθολογιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κατάφερε και πήρε μία δύσκολη νίκη όπως πήγε ματς".
Για τα λάθη που έκανε ο ΠΑΟΚ σε κρίσιμα σημεία, δήλωσε: "Εμείς από την πλευρά μας, κάναμε φθηνά και μαζεμένα λάθη. Ιδιαίτερα όταν περάσαμε μπροστά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τα λάθη μας σε εκείνο το σημείο, επιτρέψαμε στον αντίπαλο να βάλει εύκολα καλάθια, κάτι που δεν είχε σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα. Έτσι βγήκαμε έξω από τον ρυθμό. Επίσης τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ του αντιπάλου επηρέασαν υπέρ του το παιχνίδι, αλλά τα λάθη μας στο τέλος του έδωσαν και τη διαφορά".

Για το τι έφταιξε στο 63-64 και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στη συνέχεια πίσω στο σκορ, είπε: "Κάναμε λάθη. Τα λάθη ήταν ομαδικά και σε εκείονο το χρονικό σημείο χάσαμε και την ψυχολογία. Χάσαμε και δυνάμεις λόγω του ότι τις τελευταίες μέρες, τρεις παίκτες δεν έκαναν προπόνηση. Όσο περνούσε η ώρα οι αντοχές μειώνονταν και η συγκέντρωση του μυαλού δεν λειτουργούσε τόσο καλά".

Τα Δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 63-56, 84-72

Αρηθ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 11 (3), Πελεκάνος , Τσούπκοβιτς, Γουάιτ ,27 (3) Γουότερς 8 , Ζάρας 2, Χάγκινς 6, Κοέν 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 8, Μακ Νιλ 18 (4)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 18 (3), Μαργαρίτης 14 (2), Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 4, Κακαρούδης 4 (1), Τσόχλας , Δέδας, Χάτσερ 19 (3), Mπάλαμπαν 2

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α1 - 6η αγωνιστική

Αερωπό Έδεσσας - ΠΑΟΚ - 25-28

Η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier, κέρδισε εκτός έδρας τον Αερωπό Έδεσσας με 25-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-4, 7-6, 7-8, 10-10 (ημχ.), 11-14, 13-17, 14-20, 18-22, 21-25, 25-28

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 8, Γιόσμου 1, Βλάχος 3, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος, Δέλιος, Δημάκης 4, Αποστολίδης 3, Κεχαγιάς, Βαφείδης, Μπαγγέας, Πίτος 1, Κυριάκου 3, Πουρδάνης.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Τσίλης 1, Νάση, Νικολαϊδης 7, Κοκκώνης 1, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 5, Αλβανός 7, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης 2, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης.

ΝΟ Καλαμακίου - ΠΑΟΚ - 9-10

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 10-9 του ΝΟ Καλαμακίου στον Άλιμο με τον Μαζοκοπάκη να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ ένα λεπτό πριν το τέλος. Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, αλλά οι παίκτες του Πάνου Βέργου κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-3, 2-2

Ν.Ο. ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (Αλέξης Σταϊκόπουλος): Σάντα 2, Αγγελίδης 2, Κατσαούνης 2, Αλεβίζος 2, Πίσσας 1.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Σολανάκης 3, Μαζοκοπάκης 1, Θωμάκος 2, Παπαποστόλου 1, Κουτσιαλής 2, Προσινικλής 1.

Γυναικεία ομάδα Μπασκετ Α1

Νίκη Λευκάδας - ΠΑΟΚ - 76-62

Αρνητικό αποτέλεσμα σε εκτός έδρας ματς... Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Νίκη Λευκάδας. Εχασε με 76-62 σε ένα ματς που στο τέλος ο "Δικέφαλος" δεν ήταν καλός και αυτό κόστισε.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...