11/11/12

oxyro N1.876

ΜΠΑΣΚΕΤ  A1 ανδρών  Αγωνιστική: 5η

Καβάλα - ΠΑΟΚ - 70-91

Η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα και τρίτη συνολικά, επικρατώντας της Καβάλας στο κλειστό της Καλαμίτσας με 70-91.

Σούλης Μαρκόπουλος
"Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την συγκέντρωση που είχαν στο δεύτερο ημίχρονο. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας για την συμπαράστασή τους, ακόμη κι όταν η ομάδα δεν πήγαινε καλά αυτοί εκεί, βοήθησαν και κράτησαν την ομάδα και της έδωσαν κουράγιο. Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο για πολλούς λόγους. Δεν μπορέσαμε να κάνουμε την προετοιμασία που θέλαμε. Ο Λάζαρος δεν έκανε πολλές προπονήσεις, τον Χαραλαμπίδη προσπαθούμε να τον βάλουμε στην ομάδα".
Συνεχίζοντας, ανέφερε:
"Δείξαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα, δεν μπορέσαμε να παίξουμε την άμυνα που θέλαμε στον Γκαγκαλούδη που είναι προικισμένος παίκτης στο πικ εν ρολ. Τους δώσαμε και χωρίς λόγο την μπάλα σε αρκετές περιπτώσεις, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να δεχτούμε 51 πόντους και στο δεύτερο μόνο 19. Θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία στην Καβάλα, ο κόουτς είναι νέος, θα βρει τον δρόμο της. Έχει καλούς παίκτες. Χρειάζεται μία νίκη για να πάρει πάνω της".

Λάζαρος Παπαδόπουλος
"Το ματς ήταν πολύ εντυπωσιακό. Τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ,  απολαύσαμε πολύ όμορφο θέαμα, ένα ανοικτό παιχνίδι με κοψίματα, καρφώματα και  εντυπωσιακές φάσεις. Ήταν μία διαφήμιση του μπάσκετ. Αλλάξαμε την άμυνά μας, παίξαμε πολύ καλά στο 1-3-1 και καλύψαμε το πικ εν ρολ στο χάι ποστ, στην κορυφή, κάτι που ήταν το δυνατό σημείο της Καβάλας κι από αυτό κρατήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Το σταματήσαμε και αλλάξαμε την ροή του παιχνιδιού. Είναι πολύ σημαντική νίκη για την ψυχολογία μας, είναι η πρώτη μας εκτός έδρας νίκη, θα προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό και είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι και η τελευταία μας εκτός έδρας νίκη. Αν παίξεις αυτή την άμυνα από το πρώτο λεπτό, μπορεί να προσαρμοστεί ο αντίπαλος. Το τάιμινγκ ήταν το κατάλληλο, η Καβάλα δεν κατάφερε να προσαρμοστεί, δεν πρόλαβε να αντιδράσει και έτσι άλλαξε η ροή του αγώνα".

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91

Καβάλα: Πάνος, Γκαγκαλούδης 20 (2), Κρστέβσκι 2, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 18 (4), Στυλιανού,Στεφανίδης 3, Γκράντι 6 (1), Κόλεμαν 13, Ίλιεφ, Μίτροβιτς 7 (1), Βελισσαρίου

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 22 (6/9 τρίποντα), Μακγκραθ 15 (3), Κασελάκης 4, Θεοδωράκος, Καλές, Τσαιρέλης 2, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 9, Παπαδόπουλος 16, Χαραλαμπίδης 5 (1), Χαριτόπουλος 11, Νικολόπουλος 2.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ  Α΄ κατηγορία  Αγωνιστική: 3η

Γλυφάδα - ΠΑΟΚ - 1-2

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ νίκησε τη Γλυφάδα με 1-2 και έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Τα γκολ  στο τρίτο λεπτό με σκαφτό σουτ της Ντιμιτρίεβιτς και τη νίκη σφράγισε η Παντελειάδου με πλασέ στο 73΄. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι,
ΑΕ Γλυφάδας: Πελετίδου, Καλλιστή, Κακαμπούκη, Κουτραφούρη, Γαργαρέτα, Θωμοπούλου, Παπαδοπούλου, Μοσκοφίδου, Ζέρβα, Μπαροτσάκη, Κοσσόβα

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Μουρατίδου Ε., Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Ντιμιτρίεβιτς, Παντελειάδου (Μάρκου 88΄), Βαρδαλή, Δημητρίου, Βαρδαλή, Μουρατίδου Μ. (Λαγογιάννη 50΄), Αδαμάκη.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ  Α1   Αγωνιστική: 6η

ΠΑΟΚ - Άρηθ - 70-36

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ έκανε περίπατο κόντρα στον Άρηθ παίρνοντας τη νίκη με 70-36 . Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 10 βαθμούς αφήνοντας τον Άρηθ στους 9.

Ευριπίδης Μελετιάδης.
"Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Έκαναν αρκετά καλή εμφάνιση. Κανένα ματς δεν είναι εύκολο. Προσπαθούμε να περάσουμε άλλη νοοτροπία στην ομάδα. Δουλεύουμε και το δείχνουμε στο γήπεδο. Το παιχνίδι έγινε εύκολο από εμάς, επειδή παίξαμε καλή άμυνα. Αυτό που κοιτάμε είναι να σωθούμε και μετά... ποτέ δεν ξέρεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 39-22, 54-30, 70-36

ΠΑΟΚ: Σταμολάμπρου 18, Παπαδοπούλου, Αυτζή 7, Σπανίδου 9, Γιαννοπούλου 5, Σταυρίδου 13, Βασιλειάδου 4, Βουλγαράκη 7, Σουλιώτη 2, Αγγελίδου, Τσελέμπη, Ντέσρος 5.

Άρηθ: Χασάπη, Μπαλλά, Πολύχρου 3, Χατζάκου 2, Μπουσνάκη 2, Κυλαζίδου, Κατωπόδη 3, Κίτσου, Τράντα, Μούλη 3, Σταμπουλίδου 7, Μπεγκενισιτς 16.

Super League K17 -  Αγωνιστική: 1η, 2ου γύρου

ΠΑΟΚ - Βέροια - 5-0
Η ομάδα Κ17 νίκησε τη Βέροια με 5-0, στο Πρόχωμα, παρουσία 200 φίλων του ΠΑΟΚ. Τα γκολ ο Κουλούρης 3 και από ένα γκολ πέτυχαν οι Δημητριάδης και Κασαπίδης.

ΠΑΟΚ:Χατζηαδαμίδης, Κασαπίδης (80« Δινοβίτσης), Παντεκίδης, Κοτέντζης (85» Βαρλάμης), Βασαΐτης, Πατράλης, Παναγιωτίδης (57« Κώστας), Κάκος (80» Τσανακτσίδης), Δημητριάδης, Πόζογλου (71 Πούφλης), Κουλούρης.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Challenge Cup Αγωνιστική: 2η
ΠΑΟΚ - Κιέλσε - 23-25

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 23-25 στην Μίκρα  για δεύτερη φορά από την πολωνική Κιέλσε και αποχαιρέτησε για φέτος το Τσάλεντζ Καπ

Ημίχρονο: 11-19
ΠΑΟΚ:
Ζούμπου, Ιωαννίδου, Νούλα 2, Σμαρδέλη, Τράικοβιτς 2, Ανθίτση, Βαφειάδου Ευρ., Μπίμπα 1, Χατζή, Λογδανίδου 4, Προκοπίδου 6, Βαφειάδου Αικ. 3, Στρατάκη 5, Παυλίδου, Στάικου,
Κιέλσε:
Γκράμπαρτσικ 6, Σίντσερζ 1, Γκρέσικ, Λάλεβιτς 6, Πιέκνικ, Μλιάναρτσικ, Κοτ 4, Ντράμπικ 4, Στας, Παζόβσκα 2, Βαβριζνόφσκα, Νόβακ, Όλσοβα 1, Βόζνιακ, Σκρίνιαρτζ 1

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Challenge Cup Αγωνιστική: 1η

ΠΑΟΚ - Κιέλσε - 18-31
Στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 32 του Τσάλεντζ Καπ, η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 18-31 από την πολωνική Κιέλσε.
Γρηγορία Γκόλια.
"Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Ήταν καλύτερη. Αύριο θα προσπαθήσουμε να έχουμε μία καλύτερη εικόνα"

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 7-13, 10-20, 12-23, 15-26, 18-31

ΠΑΟΚ: Ζούμπου, Ιωαννίδου, Νούλα 3, Σμαρδέλη, Τράικοβιτς 3, Ανθίτση 1, Βαφειάδου Ευρ., Μπίμπα, Χατζή, Λογδανίδου 1, Προκοπίδου 2, Βαφειάδου Αικ. 6, Στρατάκη 2, Παυλίδου, Στάικου,

Κιέλσε: Γκράμπαρτσικ 3, Σίντσερζ 1, Γκρέσικ, Λάλεβιτς 1, Πιέκνικ 2, Μλιάναρτσικ 1, Κοτ 4, Ντράμπικ 5, Στας, Παζόβσκα 4, Βαβριζνόφσκα, Νόβακ 1, Όλσοβα 5, Βόζνιακ, Σκρίνιαρτζ

ΠΟΛΟ Α1 ανδρών Αγωνιστική: 1η

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός - 8-14

Η ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 8-14 από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Α1 ανδρών στο Ποσειδώνιο.

Τα 8άλεπτα  2-4, 0-3, 3-4, 3-3

Τα γκολ του ΠΑΟΚ (Γούναρης): Βαχαρέλης 3, Σαρησάββας 2, Μίμης Αλιχανίδης 1, Κόλιανιν 1, Παπαποστόλου 1.

Τα γκολ του Ολυμπιακού (Βλάχος): Γιάννης Φουντούλης 6, Ντόσκας 3, Μπλάνης 2, Μουρίκης 1, Mallarach 1, Σχίζας 1.

Διαιτητές: Σπανούδης-Μονιούδης.

Super League K20 Αγωνιστική: 10η

ΠΑΟΚ - Πλατανιάς - 2-1
Η ομάδα Κ20 του ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τον Πλατανιά . Τα γκολ, στο 90΄, ο Πόποβιτς και ένα λεπτό αργότερα ο Ταουσιάνης έγραψε το τελικό 2-1.

Δημήτρης Πόποβιτς
 «Πήραμε μια δύσκολη νίκη, αλλά κρατάμε το αποτέλεσμα. Δεν είχαμε την απαραίτητη ηρεμία, υπομονή και ψυχραιμία μετά το 0-1, αλλά στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε αυτό που θέλαμε. Αυτή η ομάδα παρά το γεγονός ότι λείπουν ορισμένοι βασικοί ποδοσφαιριστές στους μεγάλους, έχει μεγάλες δυνατότητες και μπορεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, όπως έγινε και πέρυσι».
ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Μπαντάνης, Ποζατζίδης, Πουγγουράς, Κιόσε, Πολύζος, Δεμιρτζόγλου (56« Γεωργιάδης), Πόποβιτς, Παπαδόπουλος (60» Ανδριόπουλος), Σαββίδης (73 Ταουσιάνης), Δεληγιαννίδης

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...