3/11/12

oxyro N1.872

ΜΠΑΣΚΕΤ Α1 ανδρών Αγωνιστική: 4η

ΠΑΟΚ - Περιστέρι - 83-68

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Περιστερίου  με 83-68 μπροστά σε 1500 οπαδούς μας, η νίκη  ήρθε μετά από μεγάλη προσπάθεια κόντρα σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο .

Σούλης Μαρκόπουλος
"Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την προσπάθειά τους, απέναντι σε μια ομάδα πολύ οργανωμένη και μαχητική. Ο αντίπαλος τα κατάφερε καλά στο πρώτο ημίχρονο στην άμυνα, ενώ εμείς ήμασταν πολύ σφιγμένοι. Στο διάστημα αυτό δεν παίξαμε σωστά στην άμυνα και οι αντίπαλοί μας πήραν 9 επιθετικά ριμπάουντ, χάρη στα οποία ανανέωσαν τις επιθέσεις τους. Είχαν 50% στα τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε αμυντικά παίξαμε πιο δυνατά, ιδιαίτερα μετά από το 24 λεπτό, τρέξαμε στο γήπεδο μπορέσαμε και πετύχαμε καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ είχαμε λύσεις από το τρίποντο. Αυτό μας βοήθησε πάρα πολύ να τελειώσουμε πιο εύκολα το παιχνίδι μας ανεβάζοντας τη διαφορά. Σε κάθε παιχνίδι τα παιδιά αλλάζουν αποκτούν προσωπικότητα στο παιχνίδι τους. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που με την παρουσία του μας βοήθησε να φτάσουμε σήμερα στην επιτυχία. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλύτερη η επίθεση μας, αλλά καταφέραμε να ελέγξουμε τα ριμπαουντ και παίξαμε καλύτερα αμυντικά".
Για την κατάσταση του Κώστα Χαραλαμπίδη: "Ο Κώσατς πάει πολύ καλά. Από την Δευτέρα θα κάνει ασκήσεις ενδυνάμωσης και Τρίτη με Τετάρτη περιμένουμε να δοκιμάσει να προπονηθεί".
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Παναγιώτου, Κατραχούρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-41, 64-50, 83-68

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 19(4) , Μακγκραθ 19(5), Κασελάκης 5(1), Θεοδωράκος 2, Καλές 5, Τσαιρέλης 9, Δέδας 6(2) Μαργαρίτης 8 (8ρ), Παπαδόπουλος 4 (6ασ.), Αμπάρας, Χαριτόπουλος 6, Νικολόπουλος.

Περιστέρι: Παπαντωνίου 11(1), Κομποδιέτας 3, Θορν 11(2), Κανονίδης 7(1), Τζόουνς 2, Μάντζαρης 7(1), Ουίλιαμς 7, Χάινς 4, Πέτρουλας 3, Μελισαράτος, Ψαρόπουλος 9(3), Λάκκας.

Super League K20 Αγωνιστική: 9η

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ - 1-1
Για την 9η αγωνιστική τού πρωταθλήματος Κ20  ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Ν. Σμύρνης. ήρθε 1-1 χάρη σε γκολ τού Τουμανίδη στο 88΄.

Κυριάκος Αλεξανδρίδης
«Είμαστε πολύ πικραμένοι από το 1-1 με τον Πανιώνιο. Δε μας άξιζε αυτό το αποτέλεσμα. Ημασταν καλύτεροι, δημιουργήσαμε τουλάχιστον οκτώ κλασικές ευκαιρίες για γκολ στον αγώνα και τελικά πήραμε μόνο το «Χ». Χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας, να δουλέψουμε περισσότερο και να είμαστε πιο σοβαροί. Ακόμη κι αυτοί που μπαίνουν ως αλλαγή, θα πρέπει να ξέρουν ότι εκείνη τη στιγμή είναι βασικοί. Μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη με σκορ 0-3, 0-4 ή και μεγαλύτερο. Ομως η επιθετική φλυαρία και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες δε μας το επέτρεψαν αυτό. Ποτέ δεν έχει κερδίσει κάποια ομάδα, μόνο με χαμένες κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Εμείς χάσαμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Παπαδόπουλο, Σαββίδη, Κιόσε και στο δεύτερο με τους Δεμιρτζόγλου, Ανδριόπουλο και Δεληγιαννίδη. Ο Πανιώνιος, αντίθετα, άνοιξε το σκορ με ένα χαζό, αλλά δίκαιο, πέναλτι που έκανε ο Παναγιώτης Κωνσταντινίδης. Ο Πόποβιτς έχει μείνει τουλάχιστον 1.5 μήνα εκτός δράσης, λόγω τραυματισμού. Θέλουμε να τον προφυλάξουμε. Δεν είχε την απαιτούμενη φυσική κατάσταση και σιγά, σιγά, θα επανέρθει στα δικά του στάνταρντς».
Πανιώνιος: Πολίτης, Λουλάι, Κωτσάλας, Πήττας, Ρουσσάκης, Γκίνι, Μπάχα (64΄ Ρόπας), Γκέζο, Μπεγλέκτσης, Κλης (77΄ Πινιώτης), Πρέντι (81΄ Κοξαράκης).

ΠΑΟΚ: Στρέζος, Κωνσταντινίδης Π., Κρινίτσας, Χατζόπουλος, Κιόσε, Πολύζος (46΄ Τουμανίδης), Δεμιρτζόγλου, Πόποβιτς (56΄ Ανδριόπουλος), Παπαδόπουλος (68΄ Ταουσιάνης), Σαββίδης, Δεληγιαννίδης.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ Α1 Αγωνιστική: 5η

Ελληνικό - ΠΑΟΚ - 55-52

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την ομάδα του Ελληνικού με 55-52 για την πέμπτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.
Ευριπίδης Μελετιάδης.
"Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες.. είχαμε πάρα πολλές ευκαιρίες να το πάρουμε αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Όπως είχα ξαναπεί το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ δύσκολο αλλά δείξαμε πόσο καλή ομάδα είμαστε και η δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις φαίνεται στο γήπεδο και δεν είναι τίποτα τυχαίο. Συνεχίζουμε και κοιτάμε τώρα το επόμενο παιχνίδι με τον Άρη"
Δεκάλεπτα: 12-9, 30-27, 45-40, 55-52

Ελληνικό (Καπογιάννη): Αξιοπούλου 5 (1), Σταμάτη 15 (2), Τσουκαλά, Μπαλτά 6 (2), Χαλιβέρα 5 (1), Σπαθάρη, Μπόνη 6 (1), Μπροκ 14, Μουρντ 4.

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 9 (1), Αυτζή 13 (2), Σπανίδου 4, Γιαννοπούλου 8, Σταυρίδου 9, Βασιλειάδου 2, Ντεστρός 7.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α1  Αγωνιστική:4η

ΠΑΟΚ - Καματερό - 34-19
Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε του Καματερού  με 34-19 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Α1, φτάνοντας στις τρεις νίκες.

ΠΑΟΚ: Λογδανίδου 1, Προκοπίδου 10, Τράικοβιτς 10, Βαφειάδου Κ. 3, Στρατάκη 6, Νούλα 1, Σμαρδέλη 1, Ανθίτση 2

ΓΑΣ Καματερού: Ταλαντζή 1, Αναστασίου 3, Κλαμπάνου 1, Μπόεβα 2, Μάσας 3, Μπέγκα 2, Στασινού 3, Γραμματικού 3, Σούλη 1

Super League K17 Αγωνιστική: 7η, 1ου γύρου

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα - 1-1

Η Κ17  του ΠΑΟΚ  αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα και έχασε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Ακολουθεί την Τετάρτη (7/11) η εξ' αναβολής αναμέτρηση με τον ΑρηΘ.

ΠΑΟΚ: Σοιλεμέζογλου, Κασαπίδης, Παντεκίδης, Βασαίτης, Κοτέντζης, Πατράλης, Χατζηδήμπας, Δημητριάδης, Κουλούρης, Πούφλης, Πόζογλου.Κάκος, Κώστας, Παναγιωτίδης.

ΒΟΛΕΪ Α1 ανδρών Αγωνιστική: 4η

ΠΑΟΚ - Κηφισιά  - 3-1
Η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ  έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές και πέρασε στην πρώτη θέση της Α1 ανδρών με 10 βαθμούς
Γιάννης Μέλκας
"Όπως είπα και πριν το ματς, επρόκειτο για τον πιο δύσκολο αγώνα μας μέχρι τώρα στη σεζόν. Αυτό αποδείχθηκε. Η Κηφισιά είναι σκληρό καρύδι. Εμείς, όμως, δείξαμε χαρακτήρα, υπόμονή και καλά στοιχεία. Συγχαρητήρια σε όλους. Στο τρίτο σετ πληρώσαμε τα λάθη μας, αλλά ευτυχώς δεν ξεφύγαμε στο τέταρτο για να πάμε στο τάι μπρέικ. Συνεχίζουμε και κοιτάμε πλέον το ματς με τον Παναθηναϊκό, που είναι πολύ δύσκολο"
Τα σετ: 28-26, 25-19, 15-25, 25-19

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ), Πλίκας 2 (2 άσοι), Χατζηηλιάδης 16 (15/32 επ. , 1 μπλοκ, 65% υπ. - 42% άριστες), Μαυροβουνιώτης 7 (6/12 επ., 1 άσο, 80% υπ. - 56% άριστες), Κανέλλος 14 (11/12 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ)/ Παπαδημητρίου -λ (71% υπ. - 64% άριστες) Στεφανίδης, Αγγελής, Χαραλαμπίδης 1, Αμπουίλα,
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2, Καλαϊτζίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 17 (15/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Παπαδόπουλος 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Μπέλλος 22 (20/40 επ., 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 53% άριστες)/Ταμπουρατζής -λ (75% υπ. - 50% άριστες) Κούνας, Βλαχάκης, Δεληπρίμης

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...