oxyro N1.415

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ – Ηλυσιακός
- 66-52

H ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ μετά την επικράτηση με 66-52 κόντρα στον Ηλυσιακό, χρειάζεται άλλες δύο νίκες στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος για να τερματίσει τρίτος και να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για τα πλέι οφ της σεζόν.

Σούλης Μαρκόπουλος:

«Ήταν καταλυτική η παρουσία του κόσμου. Το ρόστερ μας ήταν μικρό και χρειαζόμασταν ώθηση για να αντέξουμε στην πίεση. Ξέραμε ότι ο Ηλυσιακός είναι μία ομάδα που μάχεται πολύ. Είχαν μία μεγάλη απώλεια το ότι έφυγε ο Μπάξτερ. Κι εμείς είχαμε πολλά προβλήματα. Αρχίσαμε από την άμυνα, που τα πήγαμε καλά. Είχαμε κάποιες αργοπορίες στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος κλείσαμε τους χώρους και σιγά-σιγά βρήκαμε την ευκαιρία να φτάσουμε σε μία εύκολη νίκη. Ελπίζω οι τραυματίες να επανέλθουν. Εμείς ψάχνουμε για κάποιον παίκτη. Θα δούμε... Θέλουμε έναν παίκτη άμεσα γιατί έχουμε πρόβλημα με το ρόστερ. Μακάρι να υπάρχουν τα χρήματα. Αν είχαμε χρήματα αυτή την στιγμή, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πάρει δύο παίκτες και να διεκδικήσει την τρίτη θέση και στα playoffs, εφόσον την κατακτήσουμε στην κανονική περίοδο».

Ντάντε Στίγκερς:

«Παίξαμε πολύ δυνατά, ειδικά στην άμυνα. Παίξαμε ομαδικά και καταφέραμε να δυσκολεύουμε τον αντίπαλο. Το "κλειδί" ήταν η άμυνα. Ο Ηλυσιακός πήρε καλά σουτ, αλλά τους πιέσαμε και κουράστηκαν. Πήραμε τα ριμπάουντ, βάλαμε κάποια καλάθια, αλλά για μένα το "κλειδί" ήταν η άμυνα».

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-31, 50-43, 66-52

ΠΑΟΚ : Μάρσαλ 19(5), Αποστολίδης 7(1), Δέδας 3(1), Ντόζιερ 21, Στίγκερς 10(1), Γκετσέφσκι 6.

Ηλυσιακός : Καρύδας 9(1), Κυρίτσης 7(1), Χατζής 7, Τόντιτς 12, Κασελάκης 8(2), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 5, Ντέιβις 2.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΛΟ
Α2

Το γυναικείο τμήμα πόλο του ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην τελική φάση του πρωταθλήματος της Α2, όπου μαζί με άλλες πέντε ομάδας θα διεκδικήσει το διάστημα 17-19/6 την άνοδό του στην μεγάλη κατηγορία.
Η κλήρωση της τελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί στις 18/5 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Στους αγώνες της Α' φάσης που πραγματοποιήθηκαν στο "Ποσειδώνιο" κολυμβητήριο τα αποτελέσματα ειναι.

1η αγωνιστική - ΠΑΟΚ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - 08-10

2η αγωνιστική - ΠΑΟΚ - ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ - 21-0

3η αγωνιστική - ΠΑΟΚ - ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ - 8-5

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών - ΠΑΟΚ
- 31-31

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, με την ισοπαλία (31-31) με τον Μέγα Αλέξανδρο στα Γιαννιτσά εξασφαλισε την συμμετοχή στα πλέι οφ για το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα περίοδο.

ΠΑΟΚ: πέτυχαν οι Ποιμενίδου 10, Βασιλέσκου 8, Νούλα 5, Καραπαναγιωτίδου 4, Ξενοφώντος 4

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΑΟΚ – Αμαζόνες Καλυβιών
- 8-0

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ νίκησε τις Αμαζόνες Καλυβιών με 8-0 στο γήπεδο των ΤΕΦΑΑ και έφτασε τις 19 νίκες σε ισάριθμους αγώνες του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Μουρατίδου Μ., Μουρατίδου Ελ., Δημητρίου, Βαρδαλή, Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Παράσχου, Ντιμιτρίεβιτς, Αδαμάκη, Σπύρου.

Αμαζόνες Καλυβιών: Χαρακοπούλου, Ζιώγα, Λάσκου, Κιάμου, Μαρινοπούλου, Καλατζή, Χύμα, Μπαμπουλά, Πρώτη, Τέλιου, Αναστασοπούλου.

ΓΚΟΛ:
21', 88' Dimitrijevic, 44', 60', 71' Βαρδαλή, 40' Παράσχου, 73' Δημητρίου, 75' Χατζηγιαννίδου

Oμαδα K-17

ΠΑΟΚ - Ξάνθη
- 3-2

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 την Ξάνθη στις εγκαταστάσεις της Νίκης Μεσημερίου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 4ου γύρου.

ΠΑΟΚ : Στρέζος, Κωνσταντιδίνης Παν. Παπαδόπουλος Δ.Γ (65« Ανδριόπουλος), Δουρμούσης, Κρηνίτσας, Παναγιωτούδης, Δεμιρτζόγλου, Πολύζος, Πόποβιτς, Παπαδόπουλος Δ.Χ (50» Καρατζάογλου), Ταουσιάνης (90+ Νικαλαϊδής).

ΒΟΛΕΪ

Κηφισιά – ΠΑΟΚ
-3-0

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Αθήνα από την αδιάφορη Κηφισιά με 3-0 σετ και τελικά τερματίζει τέταρτος, κάτι που σημαίνει ότι στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή με μειονέκτημα έδρας.

Γιάννης Μέλκας

«Δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα, που είχαμε σχεδιάσει κι αυτό μας στοίχισε. Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, καθώς στο πρώτο σετ είχαμε πρόβλημα στην επίθεση και παρ΄ ότι κάναμε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του αντιπάλου μας, δεν μπορέσαμε αυτό να το εκμεταλλευτούμε και να κερδίσουμε κάποιο σετ. Στα άλλα δύο σετ, μπήκαμε πιο δυνατά, όμως, το ότι η Κηφισιά έπαιζε χωρίς άγχος, της επέτρεψε να παίξει καλύτερα».

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Δρίκος): Νικολάκης 5 (3/4 επ.), Παπαγγελόπουλος 2 (1/4 επ., 1 άσο), Ντάνγκουμπιτς 9 (4/7 επ., 4 άσοι), Καριπίδης 13 (11/20 επ., 59% υπ. - 31% άριστες), Νανγκά 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ), Γιάρμοχ 14 (10/23 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. - 45% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 73% υπ. - 64% άριστες) / Ιωάννου 5 (5/7 επ.).

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 3 (2/6 επ.), Πλίκας, Μπόγιτς 16 (14/25 επ., 58% υπ. - 42% άριστες), Καραγιάννης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Στέινμπεργκ 12 (12/24 επ.), Λινς 4 (3/13 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 47% άριστες), Δημητρακόπουλος -λ 75% υπ. - 38% άριστες / Ωρολογάς, Χρηστάρας, Παπαδημητρίου.

- 31-21

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στη Μίκρα τον Κύδωνα Χανίων με 31-21 με τον κόσμο στο πλευρό του για πρώτη φορά φέτος στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και εξακολουθεί να ελπίζει για την πρώτη θέση.

Στέλιος Σεϊρεκίδης

“Από τα αποδυτήρια είπαμε ότι θα παίξουμε καλή άμυνα. Έτσι κλειδώσαμε τη νίκη. Ήμασταν πολύ καλοί στους αιφνιδιασμούς και είχαμε ποιότητα στην επίθεση. Στις προπονήσεις εκεί εστιάσαμε, καθώς και στο παιχνίδι από τα άκρα. Οι σημαντικές απουσίες μας δεν φάνηκαν, καθώς ήμασταν αποφασισμένοι για να μη ρισκάρουμε”, δήλωσε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ στο PAOK24 και πρόσθεσε ότι “Ο κόσμος ήταν καταπληκτικός. Θέλουμε να δώσει τέτοιο δυναμικό παρών και στον τελευταίο αγώνα με τη Βέροια”.

Τα δεκάλεπτα: 9-3, 13-4, 17-10, 21-12, 26-18, 31-21

ΠΑΟΚ:
Κόμινεκ, Μισυρλής, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσολακίδης, Μαραγκός 6, Αποστολίδης 1, Ιωαννίδης 6, Περβανάς 1, Καράγγελος, Σεβαστίδης 7, Τσίλης 1, Σεϊρεκίδης 3, Σαουλίδης 6

Κύδων Χανίων : Μπιτσάκης, Καμαριανάκης, Σταμπουλής, Κοκολοδημητράκης Ν. 2, Κοκολοδημητράκης Στ. 4, Σταυρίδης, Ξανθουδάκης 7, Φαλτσέτας, Φίλιτς 5, Τσαβδάρης 1, Τζόρτζεβιτς 2, Αδαμίδης

Ομαδα K-20

ΠΑΟΚ – Λάρισα
- 1-1

Ισοπαλία για την δεύτερη ομάδα του ΠΑΟΚ εντός έδρας αυτή τη φορά απέναντι στην Λάρισα με σκορ 1-1 για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague.

Νίκος Κολομπούρδας

«Η ομάδα μας έκανε αρκετά λάθη με τη μπάλα αλλά και λάθη στην αμυντική της συμπεριφορά που τελικά σε μια αντεπίθεση στο τέλος του αγώνα της στοίχισαν καθώς δεχτήκαμε την ισοφάριση. Βέβαια δεν θα μπορούσα να έχω ουσιαστικό παράπονο από τους παίχτες μου γνωρίζοντας την δυσκολία που αντιμετωπίζουν τον τελευταίο καιρό στην δουλειά τους, με την αποστολή να απαρτίζεται σταθερά από 14 παίκτες και τις προπονήσεις να μην συγκεντρώνουμε πάντα τον απαραίτητο αριθμό παικτών» δήλωσε στο PAOK24 και πρόσθεσε ότι «σήμερα στον πάγκο βρίσκονταν τρεις παίκτες με τους δύο να προέρχονται από βαρύ τραυματισμό. Παρ’ όλα αυτά η προσπάθεια των παικτών ήταν μεγάλη αν αναλογιστεί κανείς πως το όπλο της ομάδας στον πρώτο γύρο ήταν η τακτική της συμπεριφορά και ότι αυτό το πλεονέκτημα το έχουμε χάσει πλέον λόγω των πολλών απουσιών».

ΠΑΟΚ: Μελισσάς. Καραντασιάδης, Νικολαΐδης, Αγγελίδης, Ιντζίδης, Κάτσε, Σάρρος, Πετρίσεβιτς (72 Κωνσταντινίδης), Κωτούλας, Σαββίδης, Χαρμάνας (72 Πέλκας)

Λάρισα: Μπαταβάνης, Καρανίκας (72 Καρανίκας), Κοτομπέλι, Μπουρουζίκας, Τζιόλης, Κουσιόρας, Παπαθανασίου (59 Βούζας), Γκαμπέτας, Παπαϊωάννου, Συκιώτης, Κρίτσας (55 Τσιρογιάννης)

paok-oxyro

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...