26/3/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.458

19η αγωνιστική, Basket League

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ -77-67

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο ξανά τον Παπαγιάννη καθάρισε γρήγορα την υπόθεση νίκη, στο τέλος χαλάρωσε και ο ΠΑΟΚ μείωσε στο τελικό 77-67. Ό,τι άξιζε για τους πράσινους ήταν η επιστροφή του Παπαπέτρου μετά από δυο μήνες.

Σαν σε συνέχεια από την Μπάγερν ο Σαντ Ρος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και με διάθεση στο παιχνίδι και με δύο γρήγορα τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 στο 3'. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι «πράσινοι» έβαλαν στο ματς τον Παπαγιάννη, με τον Έλληνα σέντερ με δύο συνεχόμενα καρφώματα να διαμορφώνει στο 5' το 13-4 και το «τριφύλλι» να γίνεται από νωρίς αφεντικό στην αναμέτρηση. Ο Ουάιτ με νέο κάρφωμα στο 6' έστειλε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +11 (15-4), με τους Θεσσαλονικείς να «τρέχουν» σερί 5-0 και να μειώνουν σε 15-9 στο 7'. Ο Σαντ Ρος όμως σαν σε συνέχεια από το ματς με την Μπάγερν είχε κέφια, έφτασε τους 9 πόντους και με νέο εύστοχο σουτ έξω από 6,75μ. διαμόρφωσε στο 9' το 20-11, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 22-16.

Με την επανεμφάνιση του Παπαπέτρου στο +13

Ο Πρίφτης έδωσε από νωρίς χρόνο συμμετοχής στον Παπαπέτρου, που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 58 μέρες, με τον Έλληνα φόργουορντ με τρίποντο στο 13' να διαμορφώνει το 27-19, με τον Νέντοβιτς με δύο βολές να επαναφέρει και πάλι τη διαφορά στο +10 (29-19) στο 15'. Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε και πάλι με σερί 4-0 και μείωσε σε 29-23 στο 16', για να έρθει ο Παπαπέτρου με τρίποντο να διαμορφώσει το 32-23 στο 17' και ο Παπαγιάννη με κάρφωμα να φέρει και πάλι τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (36-26). Στο 18' ο Ουάιτ με σουτ έξω από τα 6,75μ. έστειλε τους «πράσινους» στο +13 (39-26), με τον Παπαγιάννη με κάρφωμα και φάουλ να δίνει στο «τριφύλλι» διαφορά 16 πόντων (42-26), «τρέχοντας» σερί 11-0. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 44-31, με τον Παπαγιάννη να έχει 11 πόντους, όσους και από την άλλη πλευρά ο Ρίβερς, που είχε και 3/3 τρίποντα.

Πήγε τη διαφορά στο +21, αλλά... χαλάρωσε

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην εκκίνηση της επανάληψης, με το «τριφύλλι» στο 22' να φτάνει στις παρυφές των 20 πόντων (50-31), με τον Νέντοβιτς στο 23' με τρίποντο να διαμορφώνει το 53-31 και τον Παναθηναϊκό να «τρέχει» σερί 9-0. Το παιχνίδι είχε γύρει ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων, με τις άμυνες να έχουν χαλαρώσει και τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 55-37 στο 28', με τον Τολιόπουλο με δύο συνεχόμενα τρίποντα να ρίχνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (60-45). Ο Πρίφτης κάλεσε τους παίκτες του στον πάγκο, έχοντας παράπονα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 63-48.

Δεν έδωσε δικαιώματα και συνεχίζει την αποστολή «πλεονέκτημα»

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου επέστρεψε και πάλι στο +18 (68-50), ήταν όμως... άτσαλος στην επίθεση και έδωσε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να στείλει και πάλι το ματς στο -15 (68-53) με καλάθι και φάουλ του ΝτιΛέο. Ο Μέικον με τους πρώτους του πόντους στο ματς στο 34' διαμόρφωσε το 71-53, με το «τριφύλλι» στο 35' να πιάνει και πάλι το +20 (73-53). Οι «πράσινοι» όμως και πάλι στη συνέχεια χαλάρωσαν, όντας και εκνευρισμένοι από κάποια διαιτητικά σφυρίγματα, κάτι που οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν φέρνοντας το παιχνίδι στο -9 (73-64) στο 39'. Ένα τρίποντο του Μέικον όμως και δύο βολές του Ουάιτ «καθάρισαν» το ματς για τον Παναθηναϊκό, που έκανε το 77-64 στα 58", με το τελικό 77-67 να «σφραγίζει» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67