3/3/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.432

Ποδόσφαιρο γυναικών 13η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου -11-0

Για τη 13η αγωνιστική της Women's Football League, o ΠΑΟΚ Morris υποδέχθηκε στο Προπονητικό Κέντρο της Ν. Μεσημβρίας το απόγευμα της Κυριακής 6 Μαρτίου τον Αγροτικό Αστέρα Ευόσμου, του οποίου και επικράτησε με 11-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυρες» δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ με γκολ της Μπουζινού με ψαλιδάκι στο 18'. Στο 35' ακολούθησε η Βάσια Γιαννακά, η οποία έγραψε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ, η οποία στο 40', με δεύτερο προσωπικό της γκολ, διαμόρφωσε το σκορ σε 3-0. Στο 45', η Βάσια Γιαννακά, συμπληρώνοντας το χατ-τρικ της με κεφαλιά, διαμόρφωσε το 4-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό, με την Μαρία Μήτκου να σκοράρει και να κάνει το 5-0 για το Δικέφαλο από το σημείο του πέναλτι. Η Μπουζίνου ακολούθησε τη Μήτκου και, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό της τέρμα, έγραψε το 6-0 για τον ΠΑΟΚ, ενώ η Φανή Δοϊρανλή έγραψε το 7-0 στο 65'. Με δεύτερο προσωπικό της γκολ, η Μαρία Μήτκου διαμόρφωσε το σκορ σε 8-0, με την Esse Akida να ακολουθεί και να κάνει το 9-0 για τον ΠΑΟΚ. Στο 80', η Ηλιάνα Μπουζίνου, ήρθε να σημειώσει το δικό της χατ-τρικ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 10-0. Η Esse Akida ήρθε να βάλει τη δικιά της υπογραφή στο 88', γράφοντας το 11-0 για τον Δικέφαλο, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε την αναμέτρηση με αλλαγές στην ενδεκάδα του, με τον προπονητή Λευτέρη Κανάτα να δίνει χρόνο σε αθλήτριες, που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής μέχρι τώρα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης τα χατ-τρικ της Μπουζίνου και Γιαννακά, ενώ η Μαρία Μήτκου, πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε, δημιούργησε συνθήκες για γκολ με 5 ασίστ.

Ημίχρονο: 4-0

ΠΑΟΚ (Λευτέρης Κανάτας): Μπάτερφιλντ, Σμιλίκοβιτς, Μάκρα (75' Γιοβάνη), Σιδηροπούλου (55' Δοϊρανλή), Γιαννακά, Μήτκου, Χαλατσογιάννη (75' Ρουμελιώτη), Στράντζαλη, Μπουζίνου, Μπασούρη (55' Ακίντα) , Μπαξεβάνου  (55' Βαρδαλή)

Μπάσκετ γυναικών 15η αγωνιστική, Α1

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ - 82-61

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 82-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με το σκορ να παραμένει χαμηλό τα πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι επιθέσεις έδωσαν ρεσιτάλ και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ με τον Δικέφαλο να υπολείπεται μόλις τριών πόντων, 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά άνοιξε αλλά οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση βολής, κρατώντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον Δικέφαλο να είναι πίσω στο σκορ με 37-29.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ, κατάφερε στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου να ελέγξει το παιχνίδι και να μην αφήσει τον αντίπαλό του να ξεφύγει. Έπειτα, τα συνεχόμενα λάθη που έκαναν οι «ασπρόμαυρες», έφεραν ολικό «μπλακ-άουτ», το οποίο ανέβασε την διαφορά στους 24 πόντους και το σκορ στο 66-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι αθλήτριες του Δικεφάλου προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με  82-61.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022, όταν και υποδέχεται την Νίκη Λευκάδας στις 16:00 στο PAOK Sports Arena.

Ημίχρονο: 37-29

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 66-42, 82-61

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 12, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο, Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 4, Τόλη 2, Καρλάφτη 15(3), Κιλαζίδου 5.