20/3/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.449

Μπάσκετ Γυναικών 17η αγωνιστική, Α1

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ - 60-55

Για τη 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε στο «Π. Γιαννακόπουλος» το μεσημέρι της Κυριακής 20 Μαρτίου 2022 τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 60-55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, μπήκε δυνατά, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 4-7 και 6-11. Οι «ασπρόμαυρες», παρ' ότι είχαν προβάδισμα πέντε πόντων, επέτρεψαν στις γηπεδούχες να κάνουν ένα σερί 6-0, με τη λήξη να τις βρίσκει πίσω στο σκορ για ένα πόντο με 12-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, αν και ακολουθούσαν στο σκορ με 18-15, ισοφάρισαν σε 18-18 και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Η ισοπαλία κρατήθηκε μέχρι το 20-20, οπότε και η Makitalo, με εύστοχο τρίποντο, έγραψε το 20-23 για τον ΠΑΟΚ. Από εκεί και έπειτα, ο έλεγχος ήταν στα χέρια του ΠΑΟΚ, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 22-27 σκορ.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να κρατούν το προβάδισμα των πέντε πόντων μέχρι το 28-33. Η συνέχεια βρήκε τις αντιπάλους να καταβάλουν προσπάθειες για να πλησιάσουν, με τη λήξη της περιόδου να βρίσκει το Δικέφαλο προηγούμενο με 39-40. Στην τέταρτη περίοδο, οι αντίπαλες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 42-40, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 42-42. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να κρατήσει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, γνωρίζοντας την ήττα με 60-55 σκορ.

Στο διά ταύτα, η ομάδα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, ωστόσο, του στοίχισαν τα λάθη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Πλέον, ο Δικέφαλος, έχοντας ρεπό στην τελευταία αγωνιστική (18η), αναμένει τον αντίπαλό του στα πλέι-οφ.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 12-11, 22-27, 39-40, 60-55

Ποδόσφαιρο Γυναικών 14η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΓΠΟ Καστοριά - 7-0

Ο ΠΑΟΚ Morris, υποδέχθηκε, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Women's Football League, το μεσημέρι της Κυριακής 20 Μαρτίου στο Προπονητικό Κέντρο της Ν. Μεσημβρίας, τον ΓΠΟ Καστοριάς, του οποίου και επικράτησε με 7-0 σκορ.

Ο Δικέφαλος, από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, προσπάθησε να αποδείξει το ότι είναι το «φαβορί» του αγώνα, με την πρώτη τελική να μην αργεί και τη Γεωργία Χαλατσογιάννη να στέλνει την μπάλα οριζόντια στο δοκάρι. Το «διαμάντι» από την Κένυα, η Esse Akida, ακολούθησε και στο 22' άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, γράφοντας το 1-0. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα, η Φανή Δοϊρανλή, στο 32', έδωσε αέρα δύο τερμάτων στις «ασπρόμαυρες», κάνοντας το 2-0. Στην εκπνοή, η Κωνσταντίνα Στράντζαλη, με κεφαλιά, έκανε το 3-0 για τον ΠΑΟΚ, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του Λευτέρη Κανάτα, διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό, με την Μαρία Μήτκου να γράφει στο 65' το 4-0 και με τη Miljana Smiljkovic στο 73' να σκοράρει, κάνοντας το 5-0. Η Esse Akida, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό της γκολ, διαμόρφωσε το σκορ σε 6-0, ενώ στο 89', η Mαρία Μήτκου έγραψε το 7-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος, κατάφερε σε μία ακόμη αγωνιστική, να αποδείξει την ποιότητά του, αλλά και την αγωνιστική του ανωτερότητα, ενώ, πλέον, στρέφει την προσοχή του στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν για τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Στην επόμενη αγωνιστική (27/03), ο Δικέφαλος, ταξιδεύει στα Γιάννενα, όπου και θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Ημίχρονο: 3-0

ΠΑΟΚ Morris: Χατζηχαριστού, Σμιλίκοβιτς, Στράντζαλη, Μήτκου, Γιαννακά (45' Μπαξεβάνου), Γιοβάνη, Χαλατσογιάννη (75' Μάκρα), Καλέση (45' Ζώτου), Μπουζίνου (65' Μπασούρη), Ακίντα, Δοϊρανλή (70' Σιδηροπούλου).