17/11/18

oxyro N 3.526

6η αγωνιστική της Basket League

Ήφαιστος Λήμνου - ΠΑΟΚ - 80-79.

Για την 6η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε στη Λήμνο, στο κλειστό "Νίκος Σαμαράς", από τον Ήφαιστο με 80-79.
Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία και πιο κρίσιμη φάση, όπου ο Γιάννης Αθηναίου κατάφερε να νικήσει τον χρόνο και να αφήσει τη μπάλα στο ταμπλό, ο Jerry Smith έδιωξε την μπάλα, οι διαιτητές χωρίς δεύτερη σκέψη θεώρησαν κανονική την ενέργεια του παίκτη του Ηφαίστου και δεν δέχτηκαν να δουν τη φάση σε επανάληψη.
Αρχικά με την πρόφαση ότι το παιχνίδι δεν ήταν τηλεοπτικό το παιχνίδι, ενώ μεταδόθηκε ζωντανά από το ERTplay1 και στη συνέχεια με την βεβαιότητα ότι είχαν και οι τρεις ξεκάθαρη άποψη. Μια ξεκάθαρη άποψη που σε όλη την διάρκεια του αγώνα οδήγησε τους γηπεδούχους 29 φορές στη γραμμή των βολών και τον ΠΑΟΚ μόλις 14!

Ηλίας Παπαθεοδώρου:
«Έγινε ένα πολύ δύσκολο και σκληρό ματς, όπως ακριβώς το περιμέναμε. Είχαμε τον έλεγχο για 25-26 λεπτά, πήγαμε το παιχνίδι με τον τρόπο που εμείς θέλαμε. Όμως, ο Ήφαιστος είχε μια αλλαγή στον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά στην άμυνα, έπαιξε πιο πιεστικά, ανέβασε το επίπεδο της άμυνας του και κατάφερε να επιστρέψει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε κατοχή με κατοχή, στις λεπτομέρειες και σε μια οριακή φάση που μας στοίχισαν ως ένα κομμάτι τη νίκη. Κάναμε μια σημαντική προσπάθεια, αντιμετωπίσαμε προβλήματα μέσα στο παιχνίδι με τους τραυματισμούς. Πρέπει να συνεχίσουμε, έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, ενώ ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι με την Iberostar Tenerife όπου πρέπει να φανούμε επίσης ανταγωνιστικοί».

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79

Ήφαιστος: Gotcher 10 (3), Μανωλόπουλος 2, Brazelton 8 (1), Evans 11, Smith 12 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 10 (2) Μούρτος, Freimanis 15 (1), Wiggins 10,

ΠΑΟΚ: Jones 6 (1), Moreira 4, Χρυσικόπουλος 11 (1), Σχίζας 2, Κόνιαρης 5 (1), Αθηναίου 8 (2), Tepic 4, Μαργαρίτης, Ζάρας, Hatcher 13 (3), Garrett 4 , Goss 22 (5)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....