2/1/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.086

1ος αγώνας Play In του Basketball Champions League

ΠΑΟΚ - Tofas Bursa - 63-95

Για τον πρώτο αγώνα των Play In του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε με 63-95 από την Tofas Bursa... Κακή η εμφάνιση της ομάδας, τραγικός ο Βούλγαρος ρέφερι!

Ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε σε μία από τις άσχημες βραδιές του τη φετινή σεζόν και γνώρισε την ήττα με 95-63 στην Πυλαία, από την Τόφας. Πλέον θα πρέπει να νικήσει την ερχόμενη εβδομάδα στην Προύσα ώστε να ισοφαρίσει τη σειρά και να τη φέρει και πάλι στη Θεσσαλονίκη. Σε διαφορετική περίπτωση θα αποχαιρετήσει τη διοργάνωση για φέτος.

Για τον ΠΑΟΚ mateco που παρατάχθηκε δίχως του Σμιθ και Τσαϊρέλη όλα πήγαν στραβά από το ξεκίνημα του αγώνα καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχος με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα γρήγορα και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με +15. Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου αποβλήθηκε ο Φώτης Τακιανός λόγω δεύτερης τεχνικής ποινής (στον πάγκο) πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν χτίσει διαφορά 30 πόντων (23-53).

Η αντίδραση που έψαχνε η ελληνική ομάδα δεν ήρθε ούτε στην τρίτη περίοδο, καθώς οι παίκτες της ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Συνέπεια ήταν οι φιλοξενούμενοι να συνεχίσουν να ανεβάζουν το προβάδισμά τους που έφτασε στο +39 (34-73) στο 28' αλλά και στο +40 (42-82) στο 32'.

Το τελικό 95-63 έφερε τους Τούρκους στο 1-0 στη σειρά των αγώνων. Οι «ασπρόμαυροι» τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 22/61 σουτ ενώ έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ(24 έναντι 47). Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει την Τρίτη 9 Ιανουαρίου στις 19:00 στην Προύσα. (Πηγή: esake.gr)

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-53, 42-77, 63-95.

ΠΑΟΚ: Beliauskas 13 (2), Fridriksson 4, Gilmore, McNeace 10, Σκουλαρώτης, Alston 5, Αρσενόπουλος 3 (1), Harrison 16 (3), Μαργαρίτης 8, Σχίζας 2, Τσιακμάς 2.

Tofas: Akdamar 2, Maye 8 (2), Denmon 21 (5), Homesley 9 (3), O'Brien 15 (2), Sakic 11 (1), Wiley 12 , Winston 17 (2)