13/1/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.094

Μπάσκετ Γυναικών 12ης αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Εσπερίδων Καλλιθέας - 76-69

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena των Εσπερίδων Καλλιθέας με 76-69, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Δικέφαλος στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 12-7. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τις φιλοξενούμενες να κάνουν την ανατροπή, 14-17. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και συνεχή αντίδραση, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έκανε την ανατροπή, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-2, διαμορφώνοντας το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο 22-19.

Δυναμική ήταν η αρχή του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ένα γρήγορο 4-0 ανέβασε περισσότερο την διαφορά, 26-19. Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 28-29, με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε απόλυτη ισορροπία, έως και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 36-39.

Στην επανάληψη, μπορεί οι «ασπρόμαυρες» να βρέθηκαν σε δύσκολη θέση μετά το 43-52, ωστόσο βγάζοντας αντίδραση... μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις, 48-52. Το τελικό 51-58 του τρίτου δεκαλέπτου, μπορεί να έδωσε ένα... μαξιλαράκι στις αντίπαλες, αλλά τίποτα περισσότερο.

Στο τέταρτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πραγματοποίησε ένα φοβερό 14-0 σερί, το οποίο τον έφερε σε θέση ισχύος, 65-58. Με τις Τζόουνς και Ουόκερ να είναι ασταμάτητες, ο Δικέφαλος δημιούργησε διψήφιο προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 76-65. Έτσι, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήραν μία πολύτιμη νίκη με 76-69.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου και ώρα 14:00, εκτός έδρας, κόντρα στη Νίκη Λευκάδας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-58, 76-79

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 32 (6), Κιλαζίδου, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 8, Μιχαηλίδου, Σταματάκη, Τζόουνς 31 (1).