21/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.002

Βόλεϊ Γυναικών 1η αγωνιστική

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ - 3-0

Για την 1η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στον Πειραιά, προκειμένου να αντιμετωπίσει το απόγευμα του Σαββάτου 21 Οκτωβρίου, τον ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Τερζόγλου, Τσούμπα, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με σερί 0-3 υπέρ του ΠΑΟΚ ξεκίνησε το πρώτο σετ, με τον Δικέφαλο να διατηρεί την διαφορά στους πρώτους πόντους, 2-5. Στη συνέχεια το σετ ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 6-6, με την ισοπαλία να παραμένει μέχρι και το 13-13. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες έκαναν επιμέρους σκορ 7-1, παίρνοντας σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 20-14. Με Τσούμπα ο ΠΑΟΚ μείωσε στο σκορ, 21-17, ωστόσο η εικόνα του σετ δεν άλλαξε δραματικά, με το 25-19 να δίνει το σετ στις γηπεδούχες, 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, το οποίο τον άφησε... πίσω από νωρίς, 14-5. Η διαφορά δεν μειώθηκε αισθητά σε κανένα σημείο του σετ, με τις γηπεδούχες να κάνουν το 2-0 με 25-12.

Κακό ξεκίνημα είχε και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, ψάχνοντας τα... πατήματά του και την αντίδραση, προκειμένου να επανέλθει στο παιχνίδι, 7-3. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να έχει επαφή με το σκορ, 9-6, ωστόσο σ' εκείνο το σημείο η διαφορά ανέβηκε, 14-8, δημιουργώντας πρόβλημα. Η διαφορά στην τελική ευθεία παρέμεινε, 20-13, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το Σάββατο 28 Οκτωβρίου και ώρα 18:00, απέναντι στην Θέτιδα Βούλας, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-19

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-9, 25-12

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-14

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-12, 25-14) σε 64'

* Οι πόντοι του ΟΣΦΠ προήλθαν από 34 επιθέσεις, 4 άσσους, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ του ΠΑΟΚ προήλθαν από 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ζάκοτς): Ξανθοπούλου (λ, 52% υπ.-43% άριστη), Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 3 (3/3 επ.), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου 1 (1/3 επ.), Κυπαρίσση 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-18% άριστη), Τερζόγλου 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Τσούμπα 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ), Μιλάνοβα 2 (2/11 επ., 45% υπ.-18% άριστη), Τσιόγκα 3 (3/6 επ.), Ουίλιαμς 2 (2/7 επ., 33% υπ.-17% άριστη).

ΟΣΦΠ (Μιτσέλι): Αρτακιανού (λ, 54% υπ.-46% άριστη), Νίζετιτς 8 (6/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ.-50% άριστη), Καράρο 6 (2/3 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 11 (11/25 επ.), Μλεΐνκοβα 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ.-21% άριστη).