15/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.995

2η αγωνιστική της Basket League

Μαρούσι – ΠΑΟΚ - 75-80

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά και στη φετινή σεζόν πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 80-75 επί του Αμαρουσίου, σε ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας αποτέλεσμα για την ομάδα μας.

Παίζοντας καύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-19) και με τρίποντο του Beliauskas προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 (26-34) στο 11’30’’. Οι γηπεδούχοι κάλυψαν ωστόσο τη διαφορά αρχικά και κατάφεραν ως τη λήξη του ημιχρόνου να πάρουν και το προβάδισμα (40-39).

Από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μία διαφορά 4 πόντων (50-46 στο 24’), την οποία και διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (52-48, 55-51), που έληξε με αυτήν ακριβώς την διαφορά (59-55).

Με τους Fridriksson, Harrison και Beliauskas να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco, άλλαξε τη ροή του αγώνα και πήρε πλέον το προβάδισμα (60-62 στο 32΄και 65-69 στο 34’). Ο Elvar Fridriksson με δύο τρίποντα δημιούργησε -για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο -διαφορά 7 πόντων (69-76) για τον ΠΑΟΚ mateco, στο 38ο λεπτό.

Με τρίποντο του Γιαννόπουλου το Μαρούσι μείωσε στον πόντο, 69 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά ο Jamuni McNeace, με δύο εύστοχες βολές και ο Elvar Fridriksson με κλέψιμο που ολοκληρώθηκε με ασσίστ και κάρφωμα από τον McNeace, «κλείδωσαν» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ mateco.

Οι διαιτητές: Θεονάς, Μαρινάκης, Χριστινάκης

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80