9/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.986

Μπασκετ

ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας - 80-95

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ mateco, στην πρεμιέρα της Basket League, καθώς ηττήθηκε στο PAOK Sports Arena με 80-95 από τον Προμηθέα Πάτρας. Το παιχνίδι ξεκίνησε μέσα σε ιδιαίτερα φορτισμένη ατμόσφαιρα, με την ενός λεπτού σιγή για τους αδικοχαμένους οπαδούς του ΠΑΟΚ, τη μνήμη των οποίων τίμησε η ασπρόμαυρη οικογένεια.

Ο Προμηθέας είχε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα. Προηγήθηκε 0-9, ο Fridriksson πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ mateco μετά από πέντε λεπτά αγώνα και οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν 10-22 και 14-28 με καλάθι του Χρυσικόπουλου στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Νίκος Τσιακμάς με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη έδωσαν λύσεις στην επίθεση, η διαφορά μειώθηκε στους 13 (28-41), αλλά ο Hunter Hale ήταν ασταμάτητος. Με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη δυνατότητα στον Προμηθέα να δημιουργήσει διαφορά 21 πόντων (28-49), πριν από το 38-51 του πρώτου 20λέπτου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ mateco έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε ακόμη και στους 4 πόντους (53-57) με τον Jamuni McNeace να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι. Ωστόσο, ο Προμηθέας κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά στους 12 πόντους (60-72) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco για να επιστρέψει στο παιχνίδι έγινε στην 4η περίοδο. Με δύο τρίποντα από τον Gilmore, η διαφορά έπεσε στους 5 (70-75), ο Κόνιαρης απάντησε με τρίποντο (70-78), η διαφορά πέρασε ξανά τους 10 και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από τη Θεσσαλονίκη με τη νίκη.

Οι διαιτητές: Συμεωνίδης, Θεονάς, Κατραχούρας,

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95

ΠΑΟΚ mateco: Flatten, Gilmore 6 (2), McNeace 16, Harrison 4, Τσιακμάς 8 (2), Τσαϊρέλης 12, Fridriksson 20 (1), Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Beliauskas 14 (4).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Reynolds 16 )2), Κόνιαρης 7 (1), Μπαζίνας 3, Χρυσικόπουλος 3 (1), Coffey 8, Echenique 12, Καραγιαννίδης 6, Kurucs 8 (2), Hale 32 (6).