2/4/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.464

Χάντμπολ ανδρών 8η αγωνιστική Β' Φάση

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ - 30-25

Σ' ένα ανάξιο αγωνιστικού σχολιασμού παιχνίδι, ο Δικέφαλος δεν τα κατάφερε στον Πειραιά, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΟΣΦΠ με 30-25, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β' Φάσης της Handball Premier.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Τριανταφυλλίδη, Μισαηλίδη, Νικολαΐδη, Τζωρτζίνη, Μέντουριτς, Τσαμουρίδη και Γκιγκόφ.

Ψυχωμένος και με διάθεση να μην αφήσει τίποτα στην τύχη του μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Με πολύ καλή άμυνα και ψυχραιμία στην επίθεση, ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα, το οποίο διατηρούσε σε όλη την διάρκεια του. Παίρνοντας σημαντικές βοήθειες τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τα εξτρέμ, ο ΠΑΟΚ έλεγχε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, μεταφέροντας παράλληλα το άγχος στους αντιπάλους του. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με τρία τέρματα, 13-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ με γκολ του Μισαηλίδη έκανε το 13-17, και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Με... μπροστάρη τον γνωστό πρόεδρο, Κουντούρη, οπαδοί του Ολυμπιακού βρέθηκαν στα κάγκελα, «τινάζοντας» το παιχνίδι στον αέρα. Σε σημείο το οποίο το μομέντουμ έδειχνε ΠΑΟΚ, υπήρξε δεκάλεπτη διακοπή, αφού οι γνωστοί-άγνωστοι ήταν πραγματικά μία «ανάσα» από τον αγωνιστικό χώρο. Αυτό φυσικά επηρέασε και την διαιτητική δυάδα, η οποία ξεκίνησε να τα βλέπει όλα με «κόκκινα» γυαλιά. Περίεργα δίλεπτα στους παίκτες του ΠΑΟΚ, και ασυλία στους παίκτες του Ολυμπιακού. Φυσικά, για όσους αναρωτήθηκαν γιατί τόσο αιφνίδια δεν υπήρχε κάλυψη του αγώνα, υποτίθεται λόγω κακού φωτισμού, ενώ στο παρελθόν έχουν μεταδοθεί επανειλημμένως αγώνες στο γήπεδο διεξαγωγής το παιχνιδιού, μάλλον πήραν αμέσως τις απαντήσεις τους.

Κύριε Γκαντή, να χαίρεστε τα πρωτοπαλίκαρα τους διαιτητές σας...

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-7, 9-10, 11-13, 13-16 (ημχ), 16-18, 19-20, 22-20, 24-21, 27-24, 30-25

Χάντμπολ γυναικών 2ος Τελικός, Α1

ΟΦΝΙ - ΠΑΟΚ - 18-24

Ένα ακόμα για το «Νταμπλ»! Το 2-0 στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών έκανε ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του ΟΦΝΙ στην Αθήνα με 18-24.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Μεντεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Καραχαρίση, Μπουράτο, Γκρμπάρεβιτς, Βράντσιτς και Τσικνάκη.

Σ' ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Με Τσικνάκη από πλευράς ΠΑΟΚ mαteco και Κεπεσίδου από πλευράς ΟΦΝΙ να κλέβουν την παράσταση με τις αποκρούσεις τους, οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν την βαρύτητα που δίνουν στην άμυνα, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου ο Δικέφαλος είχε τα «ηνία», 4-7, ωστόσο οι γηπεδούχες αντέδρασαν ανατρέποντας στο 25' το σκορ, 8-7. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους άνηκε στον ΠΑΟΚ, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με δύο, 9-11.

«Φουριόζες» μπήκαν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ mαteco στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας τον ρυθμό και τρέχοντας το γήπεδο. Με την «ασπρόμαυρη» περιφέρεια να δίνει λύσεις, ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα, 10-13, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, 14-18. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, και έτσι ο Δικέφαλος με 18-24, έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Το Game 3 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 9 Απριλίου και ώρα 12:30.

ΟΦΝΙ: Κεπεσίδου, Μανιά 5, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Καρέλα 2, Μακρη,  Φράγκου, Ντιμτσούδη,  Κεπεσίδου Ν. 2, Κοντοστεργίου,  Μπόζιου, Νταβίντοβιτς 2, Κωνσταντινίδου 1, Στουγιαννίδου 4

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου,  Βράντσιτς 3, Καραχαρίση,  Αμβροσιάδου,  Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλι, Νίκολιτς 2, Borizoiska 1, Grbarcevic, Αργυροπούλου,  Burrato 4