21/12/19

oxyro N 3.891

12η αγωνιστική, «ΕΚΟ Basket League»

ΠΑΟΚ - Προμηθέας Πατρών -86-90

Για την 12η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος έχασε στην παράταση στην PAOK Sports Arena, από τον Προμηθέα με 86-90 ...

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας στο "PAOK Sports Arena", καθώς έχασε με 86-90 στην παράταση για την 12η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με 20-17 στο 10΄ και να κυριαρχεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου βρήκε εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση και ανέβασε την ένταση στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 44-26 και να είναι μπροστά με 14 πόντους (46-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε εξ ολοκλήρου, καθώς ο Προμηθέας ήταν πολύ καλύτερος στο ξεκίνημά του και με ένα σερί 2-17, πέρασε μπροστά με 48-49. Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε σε εκείνο το σημείο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 58-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 61-56 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 0-8 και προηγήθηκε με 61-64. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 70-70, 4΄πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Προμηθέας προηγήθηκε με 70-76 , 2΄20΄΄ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου. Με ένα καλάθι του Zane Knowles και ένα τρίποντο του Aaron Best, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-76 στα 50΄΄. Ο Chase Fieler έχασε 2 βολές στα 8΄΄ και ο Adam Smith κέρδισε φάουλ στο 1.5΄΄, έχοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Ο Smith έβαλε μόνο τη μία βολή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό της παράτασης, παίρνοντας το προβάδισμα με 78-86, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με ένα καλάθι και foul του Απόλλωνα Τσόχλα, 2 βολές του Aaron Best και ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη μείωσε σε 86-88 και είχε την κατοχή στα 30΄΄. Ο Γιάννης Χατζηνικόλας αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 86-90.

Κώστας Χαραλαμπίδης:
«Αρχικά, θέλω να συγχαρώ τον Προμηθέα Πάτρας. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θα ήταν και δίκαιο και άδικο και για τις δύο ομάδες να χάσουν. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα και μέχρι ένα σημείο τα καταφέραμε. Το πρώτο πεντάλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο αλλά επιστρέψαμε γρήγορα στο παιχνίδι. Είχαμε δύο φορές την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι, αλλά χρειάζεται και λίγη τύχη. Έχουμε έναν ολόκληρο γύρο μπροστά μας και πρέπει να αντιστρέψουμε την κατάσταση και κυρίως την ψυχολογία των παιδιών, τα οποία έχουν απογοητευτεί, επειδή προσπάθησαν πολύ και έχασαν στο τέλος. Πιστεύω ότι θα επιστρέψουμε, έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά. Ευχαριστούμε τον κόσμο, είναι πολύ σημαντική η παρουσία και η στήριξη του και τους θέλουμε δίπλα μας μέχρι το τέλος, γιατί η χρονιά είναι μεγάλη».

Για το κακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και την παρουσία του JeQuan Lewis: «Έχουμε ένα συγκεκριμένο ροστερ με συγκεκριμένα παιδιά και χαρακτηριστικά. Προσπαθούμε να εκμεταλλευόμαστε τα καλά όλων και να κρύβουμε τις αδυναμίες τους. Δεν θέλω να επικεντρωθώ σε ένα άτομο για το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, θεωρώ ότι γενικά δεν είχαμε σωστή λειτουργία σαν ομάδα».

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90

ΠΑΟΚ: Lewis 8, Smith 15 (2), Σχίζας 7 (1), Τσόχλας 12 (2), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 11 (2), Best 8 (2), Wiggins 13, Σαρικόπουλος 2, Knowles 10

Προμηθέας Πατρών: Hall 8 (1), Babb 15 (4), Lypovyy 7, Κασελάκης 18 (3), Κατσίβελης, Fieler 27 (3), Robinson 6, Ellis, 9