3/12/19

oxyro N 3.868

7η αγωνιστική Basketball Champions League

Βόννη - ΠΑΟΚ - 83-85

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στη Γερμανία, καθώς επικράτησε της Telekom Baskets Bonn με 83-85 για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο αρχηγός της ομάδας, Βαγγέλης Μαργαρίτης, στην 300ή συμμετοχή με τον ΠΑΟΚ. έδωσε τη νίκη με καλάθι 12΄΄ πριν το τέλος και έβαλε τον ΠΑΟΚ και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς κόλλησε στην επίθεση στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, με αποτέλεσμα η Telekom Baskets Bonn να προηγηθεί με 25-15 στο 10΄.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων, αλλά ο ΠΑΟΚ άλλαξε το πρόσωπό του στην επίθεση και έχοντας 7/8 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε ακόμα και στους 3 (46-43), πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την Telekom Baskets Bonn στο +5 (50-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να σκοράρει με πολύ καλά ποσοστό από την περιφέρεια και έτσι, όχι μόνο πέρασε μπροστά στο σκορ με 59-60, αλλά κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά 9 πόντων (64-73). Με ένα σερί 5-0, όμως, οι Γερμανοί μείωσαν σε 69-73 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σερί συνεχίστηκε με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και η Telekom Baskets Bonn ισοφάρισε σε 73-73, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Με ένα καλάθι του Aaron Best και ένα τρίποντο του Adam Smith, o ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 78, αλλά οι Γερμανοί προσπέρασαν με 81-78.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν το έβαλε κάτω, καθώς ισοφάρισε με ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη και πέρασε μπροστά με 81-83 χάρη σε ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Zane Knowles. Η Bonn ισοφάρισε σε 83-83 με 2/2 βολές του Martin Breunig, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε νικητήριο σουτ από τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη και πήρε τη νίκη με 83-85, καθώς οι Γερμανοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση.

Κώστας Χαραλαμπίδης
«Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη γιατί ακόμα έχουμε ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση. Τα παιδιά προσπάθησαν πάρα πολύ. Έπαιξαν πολύ σκληρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα με σωστή αμυντική και επιθετική λειτουργία.
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας που ταξίδεψαν μέχρι εδώ για να μας βοηθήσουν. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στον κόσμο μας».

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε περισσότερα τρίποντα από βολές: «Όσον αφορά τις βολές, δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με εμάς. Ακολουθήσαμε το πλάνο μας και θέλαμε να έχουμε καλές επιλογές στην επίθεσή μας. Αν είχαμε ελεύθερο τρίποντο θα το παίρναμε. Σήμερα είχαμε πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια. Έχουμε πολύ ικανούς σουτέρ και τους εμπιστεύομαι».

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85

Telekom Baskets Bonn: Saibou 2, Jones 6, Subotic 8 (1), Lischka 7, Frazier 11, DiLeo 9 (1), Breunig 14, Bartolo 10 (1), Simmons 6 (1), Zimmerman 10

ΠΑΟΚ: Lewis 12 (2), Smith 22 (6), Σχίζας 2, Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 17 (3), Best 16 (3), Wiggins 4, Egekeze, Σαρικόπουλος 1, Knowles 5