8/12/19

oxyro N 3.870

Βόλεϊ Ανδρών / 6η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης - 3-0

Νίκη και... κορυφή για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, για την 6η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τερζή, Γάτση, Σωτηρίου, Φαν Ντάικ, Τακουρίδη, Ιλίνιχ και λίμπερο Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με ένα προβάδισμα δέκα πόντων που πήρε στα μέσα του σετ, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε με περισσή άνεση το πρώτο σετ με 25-16.

Το δεύτερο σετ, είχε παρόμοια εικόνα με αυτή του πρώτου. Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα μπήκαν αποφασισμένοι από τον πρώτο κιόλας πόντο, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μην μπορεί να ακολουθήσει. Τα πιεστικά σερβίς και το καλά στημένο μπλοκ, ήταν τα δυνατά όπλα του ΠΑΟΚ, τον οποίο οδήγησαν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-14.

Το τρίτο έμελλε να είναι και το τελευταίο σετ, καθώς ο «Κυπελλούχος» Ελλάδος δεν χαλάρωσε σε καμία φάση της αναμέτρησης, διατηρώντας το υψηλότερο δυνατό τέμπο στο παιχνίδι. Το σετ τελείωσε με 25-14, με τον Δικέφαλο να παίρνει εύκολα το τρίποντο.

Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα στρέφουν το βλέμμα τους στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της χρονιάς, κόντρα στην Μπάρκομ για την φάση των «32» του CEV Cup.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-7, 21-10, 25-14
3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-14

8η αγωνιστική, Volleyleague Γυναικών

Μαρκόπουλο - ΠΑΟΚ - 0-3

Μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών 2019-20.

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 0-3 σετ του Α.Ο. Μαρκόπουλου Revoil, στο κλειστό των Μεσογείων, πανηγυρίζοντας έτσι την 4η νίκη του σε 8 αγώνες, σε εντίθεση με τους γηπεδούχους που γνώρισαν την 5η συνεχόμενη ήττα τους (6η συνολικά) και παρέμειναν στους 7 βαθμούς και την 9η θέση.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με την Ελισάβετ Ηλιουπούλου ως πασαδόρο, καθώς η Καρολίνα Αλμπουκέρκε, αντιμετώπισε πρόβλημα στους κοιλιακούς και έμεινε εκτός.

Το Μαρκόπουλο δυσκόλεψε στο πρώτο και στο τρίτο σετ τους ασπρόμαυρους, που βρήκαν λύσεις από το κέντρο και από τη γραμμή του σερβίς, για να φτάσουν στη τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μάλφας

Τα σετ: 0-3 (22-25, 14-25, 20-25) σε 71′.