14/12/19

oxyro N 3.878

Βόλεϊ Ανδρών 7η αγωνιστική

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015  - ΠΑΟΚ - 1-2 (διακοπή)

Για την 7η αγωνιστική της Volley League, o ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στη Μίκρα τον Ηρακλή και ενώ προηγούνταν με 1-2 σετ, το ματς διακόπηκε λόγω μη αποχώρησης των οπαδών της γριάς μετά από εντολή εκκένωσης...

Η διακοπή λόγω του τραυματισμού του Γιάννη Τακουρίδη στο τέλος του τρίτου σετ προκάλεσε ένταση εις βάρος της ομάδας του ΠΑΟΚ, τόσο από τους οπαδούς, όσο και από τους παράγοντες των γηπεδούχων.

Πριν την έναρξη του τετάρτου σετ, ο διαιτητής ζήτησε εκκένωση του γηπέδου, καθώς οι οπαδοί, πέραν της εξαιρετικά ανάρμοστης και αντιαθλητικής συμπεριφοράς και των υβριστικών συνθημάτων τόσο προς τον τραυματία αθλητή του ΠΑΟΚ, όσο και ως προς τον μεγαλομέτοχο και Πρόεδρο της ΠΑΕ ΠΑΟΚ κ. Ιβάν Σαββίδη, εισέβαλαν στο γήπεδο, πέταξαν αντικείμενα, ενώ δημιούργησαν και αντίξοες συνθήκες για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε διορία 40' για την εκκένωση του γηπέδου, με το πέρας αυτής να βρίσκει ακόμα γεμάτο το κλειστό της Μίκρας.

Η οριστική διακοπή του αγώνα ήταν επόμενο να συμβεί, με το φύλλο αγώνος να κλείνει εις βάρος των γηπεδούχων και υπέρ του ΠΑΟΚ.

Για την ιστορία, η εξέλιξη του αγώνα...

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 8-5, ωστόσο με ένα σερί, ισοφάρισε σε 9-9 και πέρασε μπροστά στο σκορ, 9-11. Αν και οι «ασπρόμαυροι» έχτισαν ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 10-14, οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 15-15. Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν έμειναν άπραγοι, ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά, 15-17 και 17-20. Διατηρώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1 σετ με 22-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 5-5, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ, 7-5 και, στη συνέχεια, 12-8. Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν, μειώνοντας τη διαφορά και, ισοφαρίζοντας σε 13-13. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο 13-14 και 14-15, μην καταφέρνοντας, όμως, να το κρατήσει, με την ισοπαλία να έρχεται στο 16-16. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον Δικέφαλο να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και το σετ να λήγει με 25-22 σκορ και τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μετά την ισοπαλία στο 4-4 και το 5-4 των αντιπάλων, ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε το προβάδισμα, 6-8, με την ισοπαλία να έρχεται και πάλι στο 8-8 και 9-9. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 10-12, μένοντας όμως πίσω, στη συνέχεια, 14-12, με τη διαφορά των +2 πόντων να κρατάει μέχρι το 18-16. Παρ' ότι η διαφορά άνοιξε στους 4 πόντους, 22-18, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-20 και 23-22. Ο Μάρσαλ έφερε το σκορ στα «ίσια», 24-24, με την ισοπαλία να κρατάει και στο 25-25. Σε εκείνο το σημείο, υπήρξε διακοπή του παιχνιδιού, λόγω του τραυματισμού του Γιάννη Τακουρίδη. Στην επιστροφή, μετά τη μικρή διακοπή, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 25-26, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-27 τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος, μετά την εξέλιξη της σημερινής αναμέτρησης, και με δεδομένο ότι θα πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, πλέον θα βρίσκεται μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 25-22, 25-27

Βόλεϊ Γυναικών 10η αγωνιστική

ΑΟΦ Πορφύρας - ΠΑΟΚ - 1-3

Τις καλές εμφανίσεις αλλά και τις νίκες συνέχισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, που επικράτησε επί του Πορφύρα στην Αθήνα με 1-3, και αναρριχήθηκε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία της Volley League γυναικών.

Το πρώτο σετ αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να ξεφύγει νωρίς με 1-5 και 3-13, δείχνοντας από νωρίς ότι 0-1 ήταν θέμα χρόνο. Ο Πορφύρας μείωσε με ένα σερί 3-0 σε 6-13, αλλά οι παίκτριες του Μάσεκ πάτησαν και πάλι το… γκάζι, πηγαίνοντας την διαφορά στο +13 με 7-20. Εν τέλει, το σετ κατακτήθηκε με 12-25, με τον Δικέφαλο να κάνει άνετα το 1 από τα 3 βήματα για το τρίποντο.

Το πρώτο σετ αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να ξεφύγει νωρίς με 1-5 και 3-13, δείχνοντας από νωρίς ότι 0-1 ήταν θέμα χρόνο. Στο δεύτερο σετ, και ενώ ο Δικέφαλος ξεκίνησε ξανά με μεγάλη προσοχή σε όλους τους τομείς, βρισκόμενος μπροστά με 4-8 και 6-12, δέχθηκε ένα ανεξήγητο 19-3 σερί από τον Πορφύρα, χάνοντας το σετ και μάλιστα άνετα με 25-15, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, χωρίς να αφήνει η μία την άλλη να ξεφύγει. Το αρχικό 4-6 του ΠΑΟΚ έγινε 9-9, ενώ οι «μονομάχοι» ήταν ισόπαλοι στα μέσα με 15-15. Ο Δικέφαλος, κατάφερε να ξεφύγει με 20-23, και αυτό αποδείχθηκε κομβικό για την έκβαση του σετ, το οποίο έφτασε σε «ασπρόμαυρα» χέρια με 21-25.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε βραχεία κεφαλή στο παιχνίδι, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ καθ’όλη την διάρκειά του, με την ομάδα του Πορφύρα όμως να μένει κοντά στο σκορ. Ο Δικέφαλος κατάφερε να ξεφύγει με 15-18 και 16-20 αντίστοιχα. Οι παίκτριες του Μάσεκ μάλιστα, έκαναν από εκεί και έπειτα 0-5 σερί, παίρνοντας το τέταρτο σετ με 16-25 και το παιχνίδι με 1-3.

Τα σετ: 12-25, 25-15, 21-25, 16-25

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γιοβάνη 7 (7/42 επ.), Θαλασσινού 10 (7/20 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 44% άριστες), Γκενγκεμπάνχερ 1 (1 μπλοκ), Φωτεινού 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 18 (15/59 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 19% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 68% υπ. – 52% άριστες), Μπουτσελάκου (λ), Γκούρα, Ράπτης, Σταματίου 1 (1 άσσος), Ποντικάκη, Νικολάκη.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Πολυνοπούλου 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 16 (15/36 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 27% άριστες), Έρτσεν 10 (10/22 επ.), Κατσορόφσκα 5 (5/26 επ., 60% υπ. – 60% άριστες) / Μυρίδου (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Κιόση 7 (7/14 επ.), Κλέπκου, Κυπαρίσση.