oxyro N 3.152

Φιλικό παιχνίδι

ΠΑΟΚ - Gaziantep - 90-80

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Gaziantep με 90-80 σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο “PAOK Sports Arena”. Στην πρώτη του φετινή παρουσία μπροστά στο κοινό του, ο ΠΑΟΚ έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε στο «Παλατάκι».
Η Gaziantep ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 15 πόντων (10-25) στο 9΄, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με τους Τούρκους να προηγούνται με 12-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τη διαφορά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Gaziantep να προηγείται με 38-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (63-63), κάτι που πέτυχε ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 90-80.
Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Lucky Jones με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Kevin Dillard είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Εντυπωσιακός κάτω από τα καλάθια ήταν και ο Ousman Krubally, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ! Από την Gaziantep ξεχώρισαν ο Cameron Clarke με 19 πόντους και ο Sean Armand με 17.
Το επόμενο φιλικό για τον ΠΑΟΚ είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου (18:00) στο κλειστό γήπεδο της ΧΑΝΘ  με αντίπαλο το Ρέθυμνο για τα «Μαυροσκούφεια».

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 38-40, 63-63, 90-80

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Dillard 16 (1), Klassen 9, Χρυσικόπουλος 6, Krubally 13,  Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 7 (1), Μαργαρίτης 9 (1),  Καραμανώλης 3(1), Jones 21 (4)

Gaziantep (Δέδας): Armand 17 (1), White 15 (2), Balazic 11 (3), Hacieva 2, Clarke 19 (2), Eryuz 6 (2), Ugur 7 (1), Cinko 3 (1).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...